Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / THK’NUN 93. GURUR YILI

THK’NUN 93. GURUR YILI

Türk Hava Kurumu 93.kuruluş yıldönümünü kutluyor. 93.yıl nedeniyle Türk Hava Kurumu Kütahya şubesi dün saat 09:30’da valilik önündeki Atatürk anıtına çelenk sundular.

Atatürk anıtına çelenk THK Kütahya Şube Başkanı Ali Kural tarafından sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Şube Başkanı Kural: “ İstiklal Harbi biteli 2,5 yıl olmuş , Cumhuriyetin ilanından henüz 15 ay geçmiş . Gençlerinin büyük bir bölümünü harplerde kaybetmiş , uzun ve yıpratıcı bir harbin sebep olduğu bütün imkansızlıklara rağmen, Türk ulusunu ; kaderde, tasada, kıvançta birleştiren ulu önder Atatürk’ün 16 Şubat 1925 tarihinde kurulmasına önder olduğu Türk Hava Kurumu bugün 93 yaşına girdi.

93 yıldır milletimizin yanındayız

Bilhassa Atatürk’ün ölümünden sonra kanuni gelirlerinden yoksun bırakılan Türk Hava Kurumu, her türlü suçlama ve engellemelere rağmen milletin kendisine duyduğu güven ve desteğinden güç alarak,93 yıldan beri milli bütçeden pay almadan havacılığa aşık Türk gençlerine , Atatürk’ün izinde yurdunu canı kadar seven ,yürekli ve kişilikli insan olmaları uğrunda sarf etmiş ve etmeye de devam etmektedir. Düşününüz bir defa ; o ne büyük atılımdır ki; matbaanın 3 asır sonra güçlükle kabul edildiği ülkemizde , 1935 yıllarında gökçenler’ eribeler’ morçöl ler karapars’lar ve daha nice genç kızlarımız erkek arkadaşları ile birlikte gökyüzünün engin maviliklerinde henüz ahşaptan ve bezden yapılmış uçakları ile hayatları pahasına uçuyor, paraşütle atlama cesaretini gösteriyorlardı. Ayrıca ; 11.12.1951 yılında Türk Hava Kurumu Ankara Etimesgut Uçak Fabrikasında nakliye ve ambulans hizmetlerinde kullanılabilecek şekilde imal ettiği THK 5 tipi 2 motorlu uçağı Avrupa şehirlerinde gösteriler yaparak Danimarka’ya satabiliyordu. o zaman Amerika boeingeri yapmıyordu.  Engellemeler olmasaydı belki bugün o boingleri biz yapacaktık. Ne talihsizliktir ki; Türk hava kurumu kurulduğu 1925 yılından 1955 yılına kadar 14 sefer uçak ve planör yapımı gerçekleştirmiş, ancak her seferinde ülkemizdeki dahili ve harici bedhahlar yüzünden bu üretimler durdurulmuştur.

Dörtyüzbin gence havacılık eğitimi verdik

Sevgili dostlar, her şeye rağmen, Türk Hava Kurumu bu güne kadar Türk Hava Kurumu sportif havacılığın çeşitli dallarında şimdiye kadar 400 000 i askın gencimize konaklama dahil ücretsiz havacılık eğitimleri vermiştir. Öte yandan, ilimizde yetişen gençlerden Selçuk Yolal Mesut Ovalı bu ,işi meslek edinmişler özel sektörde pilot olarak görev yapmaktadırlar Gökhan Çağımlı Pilanör Öğretmeni, Ahu Özdemir yamaç paraşütü öğretmen, olmuşlar, Hande Çetin isimli genç kızımız ise Türkiye’nin ilk yelken kanat pilotu olma unvanını kazanmış dır. Cansu Altıntaş adlı gencimiz ise 2008 yılında 15 gün süre ile havacılık eğitimlerin, yerinde izlemek üzere İngiltere’ye gönderilmiştir.

Uluslar arası resim yarışmasında İlimiz Güzel Sanatlar Lisesinden Ece Güller dünya üçüncülüğünü Ramazan Erdem Vural ise dünya ikinciliğini kazanmışlardır. Türk Hava Kurumu kurulduğu yıldan bu yana milli bütçeden pay almadan pahalı ve masraflı olan havacılık eğitimlerini gençlerimize ücretsiz olarak verme özelliğini sürdüren ülkemizde ve dünyada halen bir benzeri olmayan kuruluş olma özelliğini sürdürmektedir.

havacılık ve uzay üniversitemizde havacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu dallarda istihdam garantili nitelikli elemanlar yetiştirmektedir. THK Üniversitesi 2 ayrı ilde 3 yerleşke 2 adet havaalanı 80 adet uçağı 2 adet simülatörü 6 adet hangarı bulunmaktadır. 5 fakülte 14 bölüm ve 2 meslek yüksek okulu ile Ankara ve Selçuk – İizmir’de eğitim vermektedir.

Türk Hava Kurumu ve Sağlık Bakanlığı arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında 17 adet helikopter ile Türkiye’nin 16 ayrı bölgesinde sağlık sorunu olan vatandaşlarımıza 7/24 sağlık hizmeti vermektedir.

Her yıl bilhassa yaz aylarında ciğerlerimizi yakan orman yangınlarını Türk Hava Kurumu  ve Orman Bakanlığı arasında gerçekleştirilen anlaşma kapsamında    cl-215 bombardier amfibik yangın söndürme uçakları ile orman yangınlarına     anında müdahale ederek yangın söndürme faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ayrıca ; hava kuvvetlerimize 1925 – 1935 yılları arasında 351 uçak ve yer personeli vererek bu günkü hava kuvvetlerimizin güçlenmesini sağlamıştır.

  23 yılda 2300 orman yangını söndürüldü

Bunun yanında Türk Hava Kurumu 23 yılda 2300, bu yılda 110 orman yangınını söndürmüş Kapadokya’da da, balon ile ülke turizme hizmet etmeye devam etmektedir. 390 000 aileye de kurban kavurması dağıtmıştır. Bu aşta bizim de tuzumuz olsun diyerek 93 yıldan beri desteklerini esirgemeyen Kadirşinas vatandaşlarımıza şükranlarımız sunmayı ulvi bir görev olarak görmekteyiz.” dedi. Konuşmanın ardından THK Şube Başkanı Ali Kural ve yönetim kurulu üyeleri Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret ettiler.

Bu habere de bakabilirsiniz

Nevruz Ateşi DPÜ’de Yakıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi baharın uyanışının kutlandığı Nevruz Bayramı kutlamalarına ev sahipliği yaptı. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde …