Anasayfa / EKONOMİ / Milletvekili Nazlı: “SUYU TERTEMİZ VERİYORUZ”

Milletvekili Nazlı: “SUYU TERTEMİZ VERİYORUZ”

TBMM Genel Kurulu’nda MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay  Gediz Nehri’nin kirliliğinin araştırılmasına yönelik meclis araştırması açılması yönünde istekte bulundu. Bu gelişmenin ardından TBMM Genel kurulunda söz alan AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı:” 2015’ten itibaren Gediz Havzası Kirlilik Önleme Eylem Planı hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmıştır. Eylem planı kapsamında havzada önemli kirlilik kaynaklarının bertaraf edilmesine yönelik olarak bölgedeki birçok belediyemiz, Kütahya’da Gediz ve Şaphane başta olmak üzere atık su arıtma tesislerini gerçekleştirmişlerdir. sadece Kütahya değil, Uşak, Manisa ve İzmir’den de aynı şeyi bekliyoruz. Özellikle, Salihli, Turgutlu, Kemalpaşa gibi bölgelerde yoğun sanayi faaliyetlerinden dolayı kirlilik oluşmaktadır.” İfadelerini kullandı.

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı TBMM de yaptığı konuşmada:” TBMM Genel Kurulu’nda MHP’nin vermiş olduğu Gediz Nehri’nin kirliliğinin araştırılmasına yönelik meclis araştırması açılması konusunda AK Parti Grubu adına söz aldım.

Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; Milliyetçi Hareket Partisinin vermiş olduğu Gediz Nehri’nin kirliliğinin araştırılmasına ilişkin Meclis araştırması açılması konusunda AK PARTİ Grubu adına söz almış bulunuyorum. Aziz milletimizi ve yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Bir Kütahya Milletvekili olarak doğduğum şehir, Ege ve Marmara Bölgelerindeki havzaları besleyen önemli su kaynaklarının da doğduğu bir şehirdir. Murat Dağı ve Şaphane Dağlarından çıkan sular Gediz Nehri’nin ana su kaynaklarıdır. Bu sular 4 il ve 21 ilçeden geçerek verimli ovaları suyla buluşturur ve Ege Denizi’ne dökülür.

Günümüzde tarımsal ve ekonomik faaliyetlerin artması doğal kaynak üzerinde olumsuz bazı etkilere yol açmaktadır. AK PARTİ olarak çevrenin korunmasını sadece ulusal ve uluslararası bir zorunluluk gözüyle değil nesiller arası hakkaniyetin sağlanması açısından da bir zorunluluk olarak görüyoruz. Bu kapsamda, 2013 yılı sonunda 25 havzanın havza koruma eylem planları hazırlanmıştır. Yine, bu havzalar Evsel ve Endüstriyel Kirlilik İzleme Programı hazırlanarak havza izlenmelerine başlanmıştır. ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğümüz tarafından uygulama programı ile yoğun evsel ve endüstriyel kirleticilerin baskısı altında bulunan havzalarda sıcak noktalar belirlenerek gerekli önlemlerin alınması için veri sağlanması yoluna gidilmiştir. Havzalardan mevsimsel numuneler alınıp analizleri mobil ve atık laboratuvarlarında yapılmaktadır. Bu kapsamda Gediz havzasında da 17 noktada düzenli olarak izleme çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğümüz tarafından Gediz havzası su kalitesinde iyileştirme sağlanabilmesi için Nisan 2015’ten itibaren Gediz Havzası Kirlilik Önleme Eylem Planı hazırlanarak ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılmıştır. Eylem planı kapsamında havzada önemli kirlilik kaynaklarının bertaraf edilmesine yönelik olarak bölgedeki birçok belediyemiz, Kütahya’da Gediz ve Şaphane başta olmak üzere atık su arıtma tesislerini gerçekleştirmişlerdir.

Yine, az önce Sayın Yalım’ın bahsettiği konuya gelince, Gediz’de organize sanayi bölgemiz mevcuttur. Zaten Kütahya su kaynaklarının ana membasıdır. Murat Dağı’ndan kaynayan sular bir taraftan Gediz ve Menderes Nehirleri üzerinden Ege Denizi’ne, bir taraftan Porsuk Nehri üzerinden Sakarya havzasına, oradan Karadeniz’e dökülmektedir ve biz bu bilince sahip bir il olarak organize sanayilerimizin hepsinde arıtma mevcuttur. Gediz organize sanayi bölgemizde, Gediz Belediyesi -ileri bir arıtma tesisi kurdu biliyorsunuz- bir protokol imzalayarak organize sanayi bölgesi şu anda kanalizasyonu, atıklarını Gediz’in arıtma tesisine vermektedir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde çevreye kirlilik yaratmamaktadır. Biz Kütahyalılar olarak ilgili birlik toplantılarında da şöyle bir söz ifade etmiştik: Suyu tertemiz olarak dağlardan kaynayan bu temiz suları biz nehirlere veriyoruz. İnşallah, Ege Denizi’ni nihai noktada aynı temizlikte korumak o 4 ilin boynunun borcudur, sadece Kütahya değil, Uşak, Manisa ve İzmir’den de aynı şeyi bekliyoruz. Özellikle, Salihli, Turgutlu, Kemalpaşa gibi bölgelerde yoğun sanayi faaliyetlerinden dolayı kirlilik oluşmaktadır.” Dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

19 MAYIS 19.19’DA KÜTAHYA’DA ATABARI OYUNU SAHNELENDİ

Kütahya’da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Halk Oyuncuları Birliği Platformu işbirliğinde düzenlenen etkinlikte 19 …