Anasayfa / EKONOMİ / Milletvekili Kavuncu: “Rehabilitasyon alanında Mükemmeliyeti hedefliyoruz”

Milletvekili Kavuncu: “Rehabilitasyon alanında Mükemmeliyeti hedefliyoruz”

AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu Kütahya’nın rehabilitasyon alanında ortaya koyduğu hedefler ve yapılan çalışmalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Kavuncu:”  Biz Kütahya için bir misyon öne sürdük Kütahya rehabilitasyon alanında nitelikli bir ili olacak diye bir iddiamız vardı. Bu hedefe adım adım ilerliyoruz.” dedi. Vural Kavuncu Ayrıca sağlık alanında ikinci bir İhtisas Üniversitesi kurulması gerekliliği konusunda ki düşüncelerini de ayrıntılı olarak anlattı.

Kavuncu konuya ilişkin yaptığı açıklamada:” Bu hedefin aşamalarından bir tanesi % 60 kapasitede olmasına rağmen ülke genelinde revaçta olan DPÜ de ki hastanemiz rehabilitasyon hastanesi olacak muhtemelen. Yoncalı’daki şehir rehabilitasyon hastanesinin hafriyatı devam ediyor. 2019-2020 yıllarında tamamlamak istiyoruz.

“KÜTAHYA’YI YAŞLI SAĞLIĞI REHABİLİTASYONU ALANINDA TÜRKİYE’DE ÖNCÜ  İL YAPMAK İSTİYORUZ.”

Vural Kavuncu konuşmasında Kütahya’nın yaşlı sağlığı rehabilitasyonu  konumu ile ilgili olarak ”Bizim net bir hedefimiz var  Kütahyamızı yaşlı rehabilitasyonu alanında öncü bir il yapmak istiyoruz.  Kütahya’yı yaşlı sağlığı rehabilitasyonu alanında Türkiye de öncü bir il yapmak istiyoruz.  Bu işi üniversitemizle birlikte yapmak istiyoruz. Bu iş üniversitesiz olmaz. Araştırma ve geliştirmesi ile birlikte akademik desteği ile birlikte üniversitenin bu işi ele alması lazım. Üniversitemiz şu anda 11 fakültesi 5 yüksek okulu 56 bin öğrencisi ile şuanda çok büyük bir alanda faaliyet gösterir durumda. Şimdi bir alanda mükemmeliyet olması için belirli alanlara konsantrasyon olması lazım.”

“ÜNİVERSİTENİN SAĞLIK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ OLMASI YENİ HEDEFİMİZ”

Vural Kavuncu ;Dumlupınar Üniversitesi ile ilgili olarak ta şunları anlattı. “Üniversitenin sağlık bölümü kendi içinde mutlak suretle ayrı bir alan halinde ihtisaslaşmalı bunun için önerimiz üniversitenin sağlık kısmının içinden çıkartılarak yeni bir sağlık ihtisas üniversitesi olması şuandaki hedefimizdir. Üniversitemizin teknik alanı var maden alanı var, sosyal alanları var mesela borla ilgili yapılması gereken çalışmalar var ama konsantrasyonunu belirli bir alana yıkamadığı için bunların hepsi aynı anda aynı özellik de ilerleyemiyor.  Sağlıkta mükemmellik istiyoruz. Yeni bir sağlık ihtisas üniversitesi ile birlikte tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, enstitü, yüksek okul, meslek yüksek okulları, beden eğitimi hatta tıp mühendisliği alanında sağlıkla ilgili bir bölüm olursa çok daha hızlı bir şekilde hedefe hareket edebilecek özelliktedir. ve buranın rehabilitasyon alanında öne çıkması için bir talebimiz var. Üniversitenin rehabilitasyon alanı mükemmeliyet alanı olmalı diyoruz. Bunun içinde zaten tepe kurulumu hariç alttan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için belirli standartları yakalamamız gerekiyor. Biz Kütahya olarak rehabilitasyon alanında dünya mükemmeliyet alanına girmeye talibiz. Bakın Hacettepe üniversitesi deyince aklınıza ne geliyor. Tıp fakültesi geliyor, İTÜ deyince ne akla geliyor mühendislikler akla geliyor, yıldız üniversitesi var mimarlığı var. Dünyada da böyledir işte rehabilitasyon alanı üniversitemizin mükemmeliyet alanı olmalıdır. Bunun içinde zaten çalışmalarımız devam devam ediyor. Mevcut olan hastanemizi dünya sağlık örgütünün dünyadaki işbirliği merkezlerinden biri haline getirmek ve burayı dünyadaki rehabilitasyon alanında mükemmeliyet alanlarından biri haline getirmek gibi bir çabamız var.

Bu belirli kriterleri geçmek anlamına geliyor. Yani AB’nin kendi içinde nasıl bir müktesabatı var katılım için belirli aşamaları geçmek gerekiyorsa sağlık sisteminde de mükemmeliyet merkezlerinde bu tarz da bir müktesabat var. Henüz ülkemizde çok ileri çok iyi sağlık tesislerimiz olmasına rağmen dünya sağlık örgütünün mükemmeliyet alanında olan bir sağlık tesisimiz yok. Halbuki ABD’de yüzün üzerinde böyle merkez var işte biz Kütahya olarak rehabilitasyonda bir dünya mükemmeliyet merkezi olmaya talibiz.” Dedi.

     “Sağlık Huzurevi projemiz var”

  Kütahya’ya kazandırılması planlanan Sağlık huzurevi hakkında da bilgiler veren Kavuncu:”

Bunun ilgili bilgi ve altyapımızda vardır. Bunu ve bütün turizmi destek vermek üzere özellikle yaşlı bakımı yaşlı sağlığı ile ilgilide başka yönlerden de çalışma ve girişimimiz var bunlardan bir tanesi yeni bir proje şehir rehabilitasyon hastanemizin hemen yanında yeni bir sağlık huzurevi Aile sosyal politikalar bakanlığına bağlı sağlık huzurevi projemizdir. Bu ülkemiz için yeni bir projedir. Şuanda konsept ve mevzuat çalışması bakanlıkta birlikte yürüttüğümüz bir projedir. Proje şudur bizim aile sosyal politikalar bünyesinde bakmakla yükümlü olduğu yaşlı nüfus huzurevinde evinde bakım olabilir Türkiye de bunların sağlıklı yaşama dönmeleri hayatlarının bir kademesinde harekete geçmeleri için bir dönüşmeli periyodik kullanacakları bir huzurevi modelidir. Yani ülkemizin dört bir tarafında kalan yaşlıların diyelim üç haftalık birer aylık kürlerle ilimize gelmesi önce bizim hastanemizin doktorları tarafından sağlık kontrolünden geçirilerek ana sağlık unsurlarının belirlenmesi ardından da her birinin huzurevi denilen tatil evinde tekrar bir sağlık programına dahil olarak orada egzersiz ve hareketleri ile birlikte yeni bir hayata adım atmalarıdır. Ülkemizin yaşlı bakımı itibarı ile buna ihtiyacı vardır. Artık ortalama ömrümüz uzuyor diyelim ki kronik sağlık sorunu olan bir kişinin hastaneye yatma sağlığı şu kadar eğer bu kişinin iki kronik sağlık sorunu varsa 4 tane varsa 4 kat artmıyor 20 kat artıyor hastane ile ilişkisi ve bakımı bunlar sağlık sistemine önemli yükler getiriyor işte bu yüzden Türkiye de gelecekte sağlık sistemi özellikle yaşlılık ve buna bağlı hastalıkların önlenmesi için çalışmalar olduğu için bizde ilimizin sağlığının rotasını bu yönde olacağını düşündük. Biz önümüzdeki günlerde yapılan çalışmalar konusunda sizleri bilgilendireceğiz. ” Dedi.

   “Tavşanlıda işsizlik sıkıntımız yok”

Tavşanlı da OSB de yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Kavuncu:” Tavşanlı da işsizlik yok” dedi. Kavuncu konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede:

“Tavşanlı da işler iyi gidiyor ve Tavşanlı büyüyor. Bunun nedeni mekanizmaların uyumlu hızlı ve birlikte çalışabilme kabiliyeti. Yerel yönetim, siyaset, STK lar birlikte olma hızlı hareket edebilme yeteneği kazandı. Tavşanlı önemli ekonomik katma değere sahip madenleri, alt yapıdaki bazı sektörleri itibarı ile bunlarda gelişmeler oldu. 2011 yılından buyana bunların neticesinde Tavşanlı da iş gücü 5 bin kişi arttı yanı SGK’lı sayımız arttı. Şuanda ilçemizde işsizlik sorunumuz yoktur. İnsanımızın daha iyi imkanlarda iş bulma arayışları vardır. OSB’mize artık ulusal markalar geliyor. Bunun en güzel örneği iki ilaç firması buradan ruhsat aldı. Orman vasfını kaybetmiş arazileri OSB’ne tahsisi konusunda çalışmalar devam ediyor.

Tunçbilek’teki kömür kaynaklarına son beş yıl içinde 1000 kişi istihdam edildi. Bu büyük bir rakam şuanda yeni ocaklarda bu sene içinde ihale edilecek.” dedi.

Bu habere de bakabilirsiniz

VALİ TORAMAN: “ÖNEMLİ BİR ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ YAŞANDI”

Kütahya Otizm Derneği tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir program düzenlendi. Burada konuşma …