Anasayfa / EKONOMİ / Mevlana Değişim Programı Başvuruları Başladı

Mevlana Değişim Programı Başvuruları Başladı

2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Mevlana Değişim Programı Öğrenci Değişimi Başvuruları başladı

Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğünden alınan bilgiye göre 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı için Mevlana Değişim Programı’na başvurular 05 -26 Şubat 2018 tarihleri arasında kabul edilecek.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın başlatmış olduğu Mevlana Değişim Programı kapsamında Dumlupınar Üniversitesinin  yurtdışındaki üniversitelerle yapmış olduğu anlaşmalar çerçevesinde 05 -26 Şubat  2018 tarihleri arasında öğrenci değişimi başvuruları alınacak.

2018– 2019 eğitim-öğretim yılından itibaren aşağıdaki koşullar kapsamında öğrenci değişimi gerçekleştirilebilecek.

 

 

 

Bosna-Hersek Sosyal ve Beşeri Bilimler
Brezilya  Fen ve Mühendislik Bilimleri
Çin Halk Cumhuriyeti Fen ve Mühendislik Bilimleri+Sağlık Bilimleri
Hindistan Fen ve Mühendislik Bilimleri+Sağlık Bilimleri
Kazakistan Sosyal ve Beşeri Bilimler
Kırgızistan Sosyal ve Beşeri Bilimler
Makedonya Sosyal ve Beşeri Bilimler
Fas Sosyal ve Beşeri Bilimler
İspanya Fen ve Mühendislik Bilimleri+ Sosyal ve Beşeri Bilimler
Japonya Fen ve Mühendislik Bilimleri+ Sosyal ve Beşeri Bilimler+ Sağlık Bilimleri
Pakistan Fen ve Mühendislik Bilimleri
Ukrayna Fen ve Mühendislik Bilimleri

 

Aday Öğrenci Başvuru Formu’nu doldururken “Gidilecek Yükseköğretim Kurumu” satırında 3 üniversite tercihinde bulunabilecek. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra yerleştirme işlemleri yapılırken yapılan  tercih sırası dikkate alınarak  sıralamada daha sonrasında değişiklik yapılamayacak..

Mevlana Değişim Programı’ndan  öğrencilerin değişim programına katılmasının esasları şunlar:Öğrenciler  en az bir, en fazla iki yarıyıl faydalanabilirler,açık, dışarıdan, yaygın veya uzaktan eğitim-öğretime kayıtlı olan öğrenciler faydalanamazlar. Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, esas eğitime başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar  Tıp Fakültesi 6. sınıf (intörn) öğrencileri yararlanamamaktalar.Burs ödemesi hesaplamalarında bir yarıyıl, 4 ay olarak hesaplanmakta.Değişime bir dönem daha burssuz olarak devam etmek isteyen öğrenciler, bu taleplerini dile getirdikleri bir dilekçeyi DPÜ Mevlana Değişim Programı Koordinasyon Ofisi’ninmevlana@dpu.edu.tr e-mail adresine gönderecekler..

Mevlana Değişim programı ile ilgili Başvuru Kriterleri de şunlar yer alıyor.

  • Öğrencinin, Dumlupınar Üniversitesi’nin örgün eğitim verilen yükseköğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması,
  • Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 2,5 (iki buçuk)olması,
  • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 (dört) üzerinden en az 3 (üç)olması gerekmekte
  • Öğrencinin alttan dersi olması programdan faydalanmasına engel değil Yatay ve dikey geçişle başka bir yükseköğretim kurumundan geçiş yapmış ve henüz Dumlupınar Üniversitesi’nde bir not ortalaması oluşmamış öğrencilerin geldikleri yükseköğretim kurumundan aldıkları son transkriptte yer alan not ortalaması dikkate alınır.
  • 2017-2018 eğitim-öğretim yılı Erasmus+ Öğrenci Öğrenim Hareketliliği veya Farabi Değişim Programı kapsamında şu an anlaşmalı olunan yurtdışı veya yurtiçi üniversitelerde öğrenim görmekte olan öğrenciler de programa başvuruda bulunabilirler. Erasmus+ öğrencilerinin gitmeden önce programlara katılmak için elde etmiş oldukları yazılı dil sınav puanları, istenilen dil barajını sağlıyorsakullanılacaktır ya da yazılı dil puanları son 3 yıla ait ibraz ettikleri YDS (KPDS, ÜDS) ile YÖKDİL veya TOEFL sonuç belgesindeki puan üzerinden hesaplanacaktır. Öğrenciler, Sözlü Dil Sınavı puanı için web sitesinde  duyuracak gün ve saatte mesai saatleri içinde Skype üzerinden sınava alınacaklardır. Farabi Değişim Programı öğrencileri ise Yazılı Yabancı Dil Sınav notu için son 3 yıla ait YDS (KPDS, ÜDS) ile YÖKDİL veya TOEFL sonuç belgesini teslim edebileceklerdir. Ancak; bu belgeye sahip olmayan öğrenciler Seçim Takvimi’nde belirtilen tarihlerde DPÜ’ye gelerek sınava gireceklerdir. Sözlü Dil Sınavı ise; dil belgesi teslim edenler için Skype üzerinden yapılacaktır. Yazılı Yabancı Dil Sınavı için DPÜ’ye gelenler aynı zamanda Seçim Takvimi’nde belirtilen Sözlü Dil Sınavı tarihlerine uymak durumundalar.

Mevlana Değişim Programı için Ülkelere göre hesaplanmış olan burs miktarları da şöyle:

Çin Halk Cumhuriyeti, Makedonya, Bosna Hersek, Japonya, Brezilya, Ukrayna 1.300 TL
Kazakistan, Kırgızistan 1.200 TL
Fas, Hindistan, Pakistan 1.100 TL

 

Bu habere de bakabilirsiniz

AYNUR SEZER: “YETER Kİ ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE NİYET EDELİM VE BU YOLDA BİRLEŞELİM”

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer, İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk, …