Anasayfa / GÜNDEM / Gündem /    Tavşanlı Belediye Başkanı Güler:” Sorunlarımızı görev dağılımı ile çözüyoruz”

   Tavşanlı Belediye Başkanı Güler:” Sorunlarımızı görev dağılımı ile çözüyoruz”

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler Kütahya basınıyla bir araya geldi. Göbel Termal Tesislerinde aileleriyle birlikte basın mensuplarını ağırlayan Belediye Başkanı Mustafa Güler’e Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu ile AK Parti İlçe Başkanı Nejat Tülek’te eşlik etti. Tavşanlı Belediyesinin ev sahipliğindeki programa Kütahya basını yoğun ilgi gösterdi. Tavşanlı’da sürdürülen projeler ile 2018 yılında hazırlanan yatırımlardan bahseden Başkan Güler sözlerine ilk olarak Afrin harekatında şehit olan Mehmetçikler için başsağlığı dileyerek başladı:”  Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, Türk Milletine de başsağlığı dileyerek başladı. Başkan Güler “Böylesi güzel bir günde sizleri ailenizle birlikte Göbel’de misafir etmekten mutluyuz. Çocuklarımız salona cıvıltı ve sevinç kattılar. Allah hepsine uzun ömür nasip etsin. Bu güzelliklerin devamı, huzurumuz, Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için, bu coğrafyada kan ve gözyaşının eksik olmamasını isteyen güçlerle verdiğimiz mücadelede maalesef Şehit haberleri aldık. Allah onlardan binlerce kez razı olsun. Milletimizin başısağolsun. Bu onurlu mücadelede cephede çarpışan kahramanlarımıza Rabbim güç kuvvet versin. İnanıyoruz ki şerefli ordumuz bu operasyonu kirli oyunları bozarak zaferle tamamlayacaktır.” Dedi.

Başkan Güler daha sonra belediyenin çalışmaları hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Göbel’i spor turizmine hazırlamak istiyoruz.”

“ Bizim halkımız göbeli yeni yeni anlamaya başladı. Oda nasıl oldu dışardan gelen insanların göbeli anlatması ile halkımız göbeli gereken değeri vermeye başladı. Göbel konusunda hedef koyarken göbel aynı zamanda bir şifa kaynağıdır bunu göz önünde bulundurarak buranın bir oksijen deposu olduğunu bilerek çalışmalarımızı yaptık. Kütahya’mız için iki kalkınma alanı belirlendi. Bunlardan birisi sanayi diğeri de turizmdir. Biz Göbel’in oksijen deposu temiz havası ve mineral yapısı zengin suyunu iyi değerlendirmek adına apart konaklama mekanlarımızı elden geçirdik. 66 dairemize şuan bitme aşamasına gelen havuzlu lüks villaları ekledik. Cami inşaatımızın kabası bitirildi, yaz aylarında hizmete alacağız. Burada hem üniversitemizin otelcilik yüksek okuluna değer katmak hem de eksikliği hissedilen otel konseptini hayata geçirmek için karar aldık. Projemiz hazır, inşallah Nisan ayında ihale sürecini başlatıyoruz. Burası sadece Kütahya çevresinde değil, çeşitli illerimizde de tanınır bir merkez haline geldi. Sadece turizm amaçlı yapılara izin veriliyor. Spor sahaları yaparak Göbel’i spor turizmine hazırlamak istiyoruz.

  “ Göç alan tek ilçeyiz”

Tavşanlı göreve geldiğimiz 2009 dan buyana 55 bin nüfustan 71 bin’e geldi. İlçelerimiz arasında sürekli göç alan ilçelerden bir tanesiyiz. Ekonomik, eğitim, sağlık nedenlerinden dolayı köylerden ilçemize gelişler var yaz dönemlerinde insanlarımız köye kış döneminde ilçeye geliyorlar. OSB’nin varlığı özellikle birinci etabın özellikle Nursan fabrikasının gelişi ile birlikte Tavşanlıya olan göç de hızlandı. 2010 da OSB yi faaliyete geçirdiğimiz de Nursan için ve Tavşanlı da ki işsizliği öğrenelim düşüncesi ile Ticaret Sanayi odası ile ortak bir açıklama yaptık yaklaşık 11 bin müracat oldu aslında köylerimizle birlikte 2009-2010 yıllarında köylerimizle birlikte ortalama 9 bin işsizlik olduğunu gördük.

 “19 mahallenin 17 sin de alt yapı sorununu çözdük”

Biz Tavşanlıyı büyüyen bir şehir hüviyetine barındırmak amacı ile önce sorunların tespitinden başladık öncelikli olarak sağlıklı bir kentleşmenin alt yapıdan geçtiği temel bir prensiptir çünkü alt yapısı olmayan bir şehir daha önce yaptıklarınızı yok eder. 19 mahallemizin 17 sinde yağmur suyu hattımızı tamamladık. 19 mahallemizin 17 sinde alt yapımızı tamamlarken yağmur suyu hatlarımızı da yeniledik. 2009 yılından buyana araç ve ekipman sayısını %300 artırdık. Kurumlarla olan işbirliğimizi artırdık her 15 günde bir kaymakamımızla, vekilimizle kaymakamlık binasında ilçe başkanımızında katılımı ile sürekli toplantılar yapıyoruz. Orada mevcut sorunlar görüşülür görev paylaşımı yapılır herkes görevini en kısa sürede yaparak hedefleri kısa sürede yakalamaya çalışırız. OSB konusunda hızla ilerliyoruz 2. Etabı tamamladık 3. Etap için hazırlığımızı yapıyoruz.

  “Memba kalitesindeki suyu içmeye başlayacağız”

İlçemiz adına en önemsediğim çalışma kaynağından içme suyu projesi olmuştur. 21 km’lik hatta suyun kaynağına giderek bugün piyasada satılan damacana sularından daha kaliteli ve lezzetli bir suya kavuşuyoruz. Bu öyle önemli bir proje de ki Türkiye genelinde sadece 7 yerleşim alanında uygulanıyor. Bu yaz çeşmelerimizden memba kalitesindeki suyu içmeye başlayacağız. 50 yılık ihtiyacımızı da karşılamış olacağız.

Bölgenin en büyük hayvan barınaklarından bir tanesine sahibiz. Sokağa salınabilecek hayvanları aşılarını yaptıktan sonra salıyoruz insanımız için tehlikeli olacak hayvanları da hayvan barınağında bakıyoruz. 5 adet sosyal tesisi yapma çalışmamız var. Bir tanesi tamamlandı iki tanesinin yapımı devam ediyor iki tanesinin yapımına da başlayacağız.

36 adet spor kulübümüz var. Bu kulüplerimize desteklerimiz devam ediyor. Halı saha yapma çalışmalarımız hızla devam ediyor.  Bu bağlamda karakovan semt sahalarının bulunduğu bölgede bir iyileştirme yapıyoruz. Ada stadımızda bitti. Belediye olarak 1. Amatör de bulunan ve bal liginde bulunan tüm takımlara bir halı saha bir spor kulübü yapmak sureti ile imkanlarına sunduk.“ dedi.

  “Kütahya rehabilitasyon alanında nitelikli bir ili olacak diye bir iddiamız vardı. Bu hedefe adım adım ilerliyoruz.”

Program da konuşan Milletvekili Vural Kavuncu ise sağlık ve kaplıca alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi: “ Göbel suyu cilt bakımında canlandırıcı bir yapıya sahip. İlimiz kaplıca bakımından zengin bir il olarak ön plana çıkıyor. Başkanımız ben vekil olmadan bize sormuştu burada ne yapabiliriz diye ben de rapor edip kendisine vermiştim. Aklın yolu bir göbel de artık önemli bir değişimi gözlemleye biliyoruz. Doğru iş yapınca da talepler büyüyor. Burası giderek kaplıca merkezi olma yolunda ilerliyor.

Biz Kütahya için bir misyon öne sürdük Kütahya rehabilitasyon alanında nitelikli bir ili olacak diye bir iddiamız vardı. Bu hedefe adım adım ilerliyoruz. Bu hedefin aşamalarından bir tanesi % 60 kapasitede olmasına rağmen ülke genelinde revaçda olan DPÜ de ki hastanemiz rehabilitasyon hastanesi olacak muhtemelen. Yoncalı daki şehir rehabilitasyon hastanesinin hafriyatı devam ediyor. 2019-2020 yıllarında tamamlamak istiyoruz. Bizim net bir hedefimiz var Kütahyamızı yaşlı rehabilitasyonu alanında öncü bir il yapmak istiyoruz. Bu işi üniversitemizle birlikte yapmak istiyoruz. Sağlıkta mükemmellik istiyoruz. Yeni bir sağlık ihtisas üniversitesi ile birlikte ve buranın rehabilitasyon alanında öne çıkması için bir talebimiz var. Üniversitenin rehabilitasyon alanı mükemmeliyet alanı olmalı diyoruz. Bunun içinde zaten tepe kurulumu hariç alttan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun için belirli standartları yakalamamız gerekiyor. Biz Kütahya olarak rehabilitasyon alanında dünya mükemmeliyet alanına girmeye talibiz.” Dedi.

Ekspres/Ömür Demir

 

Bu habere de bakabilirsiniz

VALİ TORAMAN: “ÖNEMLİ BİR ZİHNİYET DEĞİŞİKLİĞİ YAŞANDI”

Kütahya Otizm Derneği tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bir program düzenlendi. Burada konuşma …