Anasayfa / EKONOMİ / AV TURİZMİ

AV TURİZMİ

Av Turizmi Sezonu başlamış efendim. Erzincanlı bir iş adamı da ilk avı gerçekleştirip 15 bin lira karşılığında bir dağ keçisi vurmuş…

 

Av meraklısı binlerce insanı karşıma alacağımı bilerek yazıyorum bu köşe yazımı. Avın turizmi mi olurmuş yahu? Adı üstünde av. Ya tuzak kuracaksın, ya köpeklere kovalattığın tavşanı avlayacaksın ya da çok paran varsa böyle özel dürbünlü tüfekler, yanında av mahallini tanıyan birkaç adamla keçi, ördek vuracaksın. Niye vuruyorsun? Hiiiç! Av sporu. Hayvan vurarak spor???

 

Bir şeyi anlarım… Dağ köyünde yaşıyorsunuz. Yollar kardan kapalı olduğu için kasaba ya da şehre inip alışveriş yapamayacaksın, çocuklar da aç işte o zaman helal bence av. Yoksa hiçbir zaruri halin yok, kışlık pahalı botlar-anoraklar-eldivenler, son model dört çekerli jipler, şahane tüfekler, projektörleri yak tavşan vur. İnsaf. Bunun adı spor oluyor. Spor dediğiniz canlıların canına kastetmemeli. Turizm dediğiniz de tarih turizmi, inanç turizmi, termal turizm, seyahat falan her şey bitti de bir av turizmi mi kaldı… Bazıları için evet demek ki. Canı sıkılmış… Bir canlı vuracak, hatta daha çok vurursa arkadaşları arasında övünecek… İhtiyacı yok, her türlü imkanı varken illa gidecek bir canlı katledecek. O katletme duygusunu tatmin edecek.

 

Dedim ya… Köyde ya da çiftlik evinde olursun. Kümesine tilki dadanır. Önce kovalarsın hak’ından gelemezsen vurursun. Ya da bağına-bahçene domuzlar dadanmış uzaklaştırmak için vurursun.

 

Öyle gidip dağlarda hayvan arayıp keyif için vurmanın ne sporu olur bence ne turizmi.

 

Günahtır.

Bu habere de bakabilirsiniz

KUTSO’DA “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU” SEMİNERİ

Üyelerin talepleri doğrultusunda, yıl boyunca farklı konularda düzenlenecek olan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası KUTSO …