Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / KAHVE VE KAFEİN TÜKETİMİ

KAHVE VE KAFEİN TÜKETİMİ

 

Kahve, sohbetlerin ve günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası olan içecektir. Kafein içeren içecekler arasında en çok tercih edileni, kafeinin yanı sıra hoş bir lezzet ve aroma veren 1000’den fazla bileşen içeren karmaşık bir içecektir. Kafein ise tüm dünyada en sık tüketilen biyoaktif bileşendir. Diyet ile birlikte alınan kafeinin kaynakları başta kahve olmak üzere; çay, çikolata, meşrubat, enerji içecekleri, bazı ağrı kesici ilaçlar ve diyet takviyeleridir.

Ortalama bir fincan kahve 70-80mg kafein içerir ancak kahvenin türü ve fincandaki kahve yoğunluğuna göre bu miktar 200mg kadar çıkabilir. Kafein miktarı; kahve çekirdeklerinin cinsi, nerede yetiştiği, hangi yollarla üretildiği, hasat edildiği ve demlendiğine göre değişiklik gösterebilir.

Uyku kaçırır mı?

Kafeinin uykuyu olumsuz etkilediği, uykuya dalış süresini geciktirdiği, toplam uyku süresini azalttığı, uykunun normal seyrinde değişikliğe yol açtığı ve böylece uykunun kalitesinin düştüğü bilinmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda uykudan yaklaşık 8 saat önce tüketilen kafeinin uykuyu olumsuz etkilemediği bildirilmektedir. Kahvenin çarpıntı yapıp yapmayacağı da, tansiyonunuzu yükseltip yükseltmeyeceği de, uykunuzu kaçırıp kaçırmayacağı da miktar olarak ne kadar kahve tükettiğiniz ve vücudunuzun kahveyi ne ölçüde temizleyebildiği ile bağlantılıdır.

Bağımlılık yapar mı?

Bağımlılık, bir maddenin fiziksel, sosyal ve ekonomik sağlığı tehdit eder şekilde sürekli ve zorunlu olarak kullanımıdır. Bağımlı olunan maddenin elde edilebilmesi için her türlü yola başvurulur. Kafein alımı bu tanımlamalara uymamaktadır.Uzun dönem kafein alımı genellikle alışkanlığa yol açar.Yani kahve tüketimi bağımlılık değil, alışkanlıktır.

Hamileler ne kadar kahve tüketmeli?

Hamilelik gibi özel ve hassas bir dönemde hem anne hem de bebek sağlığı için doğru beslenme çok önemlidir. Avrupa Gıda Güvenliği Otoriteleri hamilelik döneminde kafein alımını sınırlamakla birlikte günde 200mg’a kadar kafein tüketiminin güvenli olduğunu belirtmektedir. Hamileler gün içinde 1-2 fincanı geçmeyecek şekilde kahve tüketebilir. Aşırı kafein alımı,  demir ve çinko emilimini engelleyebilmekte ve anemi riskini artırabilmektedir.

Kilo vermenize yardımcı olur mu?

Hepimiz biliyoruz ki dünya üzerinde tek başına kilo verdirebilen mucizevi bir besin bulunmamaktadır. Sadece bazı besinler içeriği sebebi ile yağ yakımını destekleyip kilo vermeye yardımcı olabiliyor. Kahvede bu besinlerden birisidir. Kahve; yağ asitlerinin oksidasyonuna katkıda bulunarak yakımına da yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucuna göre kafein yağ yakımını %1-29 arasında artırırken metabolizma hızının da %3-11 artmasını sağladığı görülmüştür.

Kısırlığa neden olur mu?

Yapılan birçok çalışmada, günde 300mg den daha fazla kafein alımının gebe kalmayı geciktirdiği bulunmuştur. Günde 3 fincan veya daha fazla miktarda kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltabiliyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor.

Selülit yapar mı?

Yapılan bilimsel araştırmalar günde 3 fincan kahve tüketmenin selülit nedeni olmadığını ortaya koymaktadır. Bunun aksine günde 200-300mg kadar kafein almanın metabolizma hızında artışa neden olarak selülit yapıcı değil selüliti önleyici etkisi olduğu belirtilmektedir.

Günlük alınabilecek maksimum kafein için; kahve tüketiminizi günlük 2 fincanla sınırlı tutmanız sağlık için olumlu olacaktır. Kafeinsiz kahve tüketiyorsanız bu ölçü biraz daha artırılabilir. Aşırı kahve tüketen bireyler, kahveyi aniden keserlerse ilk birkaç gün baş ağrısı, gerginlik, uyuklama gibi semptomlar ile karşılaşabilirler. Bu durumda kahve tüketimini yavaş yavaş azaltmak çözüm olacaktır.

Çoğumuzun ne kadar tükettiği konusunda bazen farkında bile olmadığı, şeker ilave edilmediği sürece sınırsız tüketebileceğimizi düşündüğümüz kafein içeren kahve ve çay gibi içeceklerin az miktarlarda tüketilmesinin faydalı etkileri olmakla birlikte aşırıya kaçılması durumunda birçok sağlık problemini de beraberinde getirebileceği unutulmamalıdır.

Bu habere de bakabilirsiniz

FRİGKÜM İÇİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDAN 1,5 MİLYON TL DESTEK TEMİN EDİLDİ

Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkınma Birliği (FRİGKÜM) Mayıs Ayı Birlik Meclisi Olağan Toplantısı Afyonkarahisar …