Anasayfa / EKONOMİ / BİTKİSEL  BEYİN  “ CEVİZ ”         

BİTKİSEL  BEYİN  “ CEVİZ ”         

 

Sert kabuklu meyveler içinde yer alan ceviz içerdiği besin değeri ve insan sağlığı üzerindeki saymakla bitmeyen olumlu etkilerinden dolayı, günümüzde önemi giderek artan önemli bir meyve türüdür. Uzun yıllar süren bilimsel çalışmalar, cevizin insan vücudunu pozitif olarak etkileyen besin içerikleri ile yüklenmiş olduğunu ortaya çıkarmıştır.

İnsan sağlığına oldukça yararlı olan ceviz, daha çok tekli doymamış yağları içermekle beraber, günlük yağ ihtiyacımızın bir parçası olan Omega-3 ve Omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitlerince de oldukça zengindir. Ceviz içi bileşiminde, içerdiği yağ asitlerinin yanında yağda çözünen vitaminlerden; A ve E, suda çözünenlerden; B1, B2, B6, C ve folik asit , pantotenik asit, minerallerden; demir, magnezyum, bakır, çinko ve fosfor da içermektedir.

Düzenli ve bilinçli bir şekilde ceviz tüketimi insan sağlığına birçok yönde fayda sağlamaktadır. Gelelim cevizin saymakla bitmeyen faydalarına;

  Kalp ve Damarlara Faydaları: Ceviz adeta bir bitkisel Omega-3 topudur. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olduğu için tehlikeli kalp ritimlerini engeller, kalp krizi riskini azaltır. E vitamini sayesinde arterlerde meydana gelebilecek plak oluşumlarını engeller ve kalp tıkanıklığının oluşmasına izin vermez. İçerdiği yağ asitleri ve vitaminler aracılığı ile kanın pıhtılaşmasını engeller ve kan dolaşımının daha iyi olmasını sağlar. Bu durum kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

  Kolesterole Faydaları: İçerdiği yağlar nedeniyle LDL (kötü kolesterolü) düşürücü özelliği, HDL (iyi kolesterolü) de yükseltici özelliği vardır. Yüksek LDL (kötü kolesterol) kalp hastalığının başlıca nedenidir. Ceviz ise LDL’nin panzehiridir diyebiliriz.

  Beyine Faydası: Ceviz denince aklımıza hemen güçlü bir beyin gelmelidir. Ceviz içerdiği yüksek miktardaki Omega-3 yağ asitleri ile bir beyin gıdasıdır. Bir insan beyninin yaklaşık %60’nın yapısal karakterli yağlardan meydana geldiği, beynin düzgün ve kesintisiz çalışabilmesi için bu yağlara özellikle de Omega-3 yağ asidine ihtiyaç duymaktadır. Ceviz Omega-3, Omega-6 ile birlikte E ve B6 vitaminleri içerdiğinden dolayı sinir sistemine olumlu yönde etki yapar. Sinir sistemine zarar veren Parkinson ve Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların gelişimini erteleyebilme veya azaltabilme gibi özelliği bulunmaktadır.

  Kansere Faydaları: Ceviz antioksidan içeriği sayesinde kanser hastalığına neden olan faktörleri ortadan kaldırabiliyor veya hastalığa yakalanma riskini azaltabiliyor. Düzenli bir şekilde ceviz tüketimi dolaylı olarak kansere karşı metabolizmanın direncini artırarak kanseri önlemede önemli rol almaktadır.

  Diyabete Faydaları: Cevizde bulunan yüksek lif, insülin direncini düşürmeye yardım eder ve kan şekerini daha kolay dengelenmesini sağlar. Düzenli ceviz tüketimi diyabetli bireylerde insülin dengesini sağlayarak kilo vermesine yardımcı olur. Yüksek miktarda yağ içerdiği için kalorisi çok düşük değildir, tüketim sırasında miktara mutlaka dikkat edilmelidir.

  Uykuya Faydası: Ceviz en iyi uyku ilacıdır. Stres ile mücadelede antidepresan görevini üstlenen ceviz, uyku sorunu olanlar için de şifadır. Ceviz tüketiminin, kandaki melatonin seviyesini arttırdığı ve uyku düzensizliği gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasına katkı sağlamaktadır.

  Cilde Faydaları: Yağ asidi içeriği sayesinde cildin elastikiyetini artırarak yaşlanmayı geciktirir ve daha pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Unutkanlık problemi yaşıyorsanız, hafızayla ilgili sıkıntılarınız varsa, daha güçlü bir hafızanız olsun istiyorsanız, ailelerinde kalp hastalığı ve diyabeti olan bireyler mutlaka her gün 2 tam ceviz tüketmesi gerekmektedir. Kişinin kilosuna ve yaşına göre bu miktar değişiklik gösterebilmektedir. Erkeklerde bu miktar 3-4 tam cevize çıkabilir. Sonuç olarak eğer güçlü bir beyine sahip olmak, yaşlılığa karşı beyninizi korumak, kötü kolesterol ile savaşmak, kanser ve kardiyovasküler hastalıkları önlemek istiyorsanız cevizi mutlaka hayatınızda bulundurmalısınız.

 

Sağlıkla kalın…

Diyetisyen  Havva ÇİL

Bu habere de bakabilirsiniz

SAĞLIK ÜNİVERSİTESİ ÇOCUKLUKTAN ERİŞKİNLİĞE GEÇİŞ SEMPOZYUMU DÜZENLEDİ

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kütahya Hilton Garden Inn’de “1.Multipl Skleroz ve Otoimmun Hastalıklarda Çocukluktan Erişkinliğe …