Anasayfa / EKONOMİ / KADIN CİNAYETLERİ

KADIN CİNAYETLERİ

Ülkemizde son yıllarda bırakın azalmayı, bilâkis artarak devam ediyor kadın cinayetleri. Ne dinî kurallar, ne insani ilişkiler, ne vicdanî meseleler, ne de kanunlar bu artışa engel olamıyor…

  • Akşam haberlerinde bugün de 3 kadının daha cinayete uğradığı anlatılıyordu. Peki ne olabilir bunun sebebi?

Bilgiçlik taslamayacağız. Genel ve kesin hüküm de vermeyeceğiz amma biraz belli değil mi sebebi?

Yani sizin en büyük dini kurumlarınızdan birinden verilen fetvalarda kadını küçültücü, onurunu kırıcı, hatta 9 yaşında bir çocukken evlenmesine müsaade edecek kadar onu incitecek sözler edilirse, içinde zalimlik olan insanlara kapı aralanmış olmaz mı?

Aile ortamlarında olsun, sosyal ortamlarda olsun kadını ikinci sınıf gören tutum ve davranışlar daha çocukken kızlara dayatılırsa bu onların geleceklerinde psikolojik bir travma yaratmaz mı?

Ve yine böyle ortamlarda büyüyen erkek çocuklar da yetişkinliklerinde, çocukluktan aldıkları bu kötü izlenimlerden etkilenip kadınlara ikinci sınıf muamelesi yapmazlar mı? Kadınların işledikleri az sayıdaki cinayetlerde müebbetler verilirken, erkeklerin cinayetlerinde çeşitli indirimlerin ( iyi hal indirimi, pişmanlık duyma indirimi, giyim kuşam indirimi vb.) uygulanması bu cinayetleri teşvik etmez mi?

Hele hele kahvehane sohbetlerinde, çarşıda, pazarda; kadınların çalışmaması, evde çocuk bakması, hatta okula bile gitmemesi gerektiği; buna uyulmazsa ahlaksız ve kötü bir unvana sahip olacakları konuşulur durulursa bu kadınlara yönelik şiddeti artırmaz mı?

  • Ve elbette maddi sıkıntılar aile içi kavgalara ve şiddete sebebiyet veren başka bir unsur olarak da karşımıza çıkacaktır.

Sosyal hayatı inceleyen bilim insanları bu konuda mutlaka çalışma yapıyorlardır. Kanunlar ve yaptırım gücü ile bu işi çözülemiyorsa mutlaka olayların psikolojik ve eğitimle ilgili bir yönü var demektir. Bir an önce çözüm önerilerini ilgililere sunup meclisten radikal kararlar çıkarılmasına, insanlığa ve dinimize aykırı olan kadın cinayetlerinin önüne geçilmesine çalışılmalıdır.

Unutmayalım! Kadınlar öncelikle annelerimizdir. Kimisi kızımızdır, karımızdır, öğretmenimizdir, doktorumuzdur, hemşiremizdir. En az erkekler kadar ama çok daha fazla saygıyı ve güzel yaşamı hak ederler… Unutmayalım!

 

Bu habere de bakabilirsiniz

AYNUR SEZER: “YETER Kİ ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE NİYET EDELİM VE BU YOLDA BİRLEŞELİM”

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer, İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk, …