Anasayfa / EKONOMİ / Yeni Bir Yıla Daha Giriyoruz

Yeni Bir Yıla Daha Giriyoruz

Sevgili Okuyucularım

Umut olmadan yaşamak ne mümkün değil mi?

Mısır Çarşısındaki Nimet Abla piyango bilet büfesi önünde oluşan 2 kilometrelik kuyruğu televizyonlarda seyredince şaşkınlıkla bakıyor insan.

Hem gülümseme geliyor insanın yüzüne, hem de bir tereddüt!

Gülümsüyorum; çünkü umudunu kaybedince insan inanın her şeyini kaybediyor. Öyle veya böyle bir umut ışığı olursa kalbinde yaşama sevinci veriyor; yüreğinde bir kıpırtı oluşuyor.

Tereddüt ediyorum; çünkü umutlarını piyangodan çıkacak paraya bağlayan ve bunun için Ankara, Konya gibi illerden kilometrelerce yol teperek Eminönü’ne bilet almak için gelen insanları görmek içimi sızlatıyor biraz.

Her yerden alınan bilete ikramiye çıkma şansı aynı iken daha fazla bilet satılan yere ikramiye çıkma şansının daha fazla olacağını düşünemeyen bir kitlenin bu beyhude umuda sarılması beni inanın çok üzüyor.

Dilerim 2018 tüm karışıklıklara, Dünyadaki tüm kargaşa, terör ve silahlanmaya rağmen umut dolu iyi bir yıl olur.

*   *   *

Benim sizlere sormak ya da anlatmak istediğim başka bir konu var aslında.

Son yıllarda daha fazla artan oranda gündeme gelen yeni yıl kutlaması ve onun haram ilan edilmesi ile ilgili bir durum.

Sevgili Dostlar

Ben Yüce Rabbimin başkalarına zarar vermemek kaydıyla mutlu olmaları için atacakları her adımı tasvip edeceğini düşünen biriyim. Dinimizin insani ve ahlaki bütün yönleri buna işaret etmiyor mu? Mutlu insanlar, mutlu müminler olmaz mı? Mutlu müminler dini vecibelerini en güzel şekilde yerine getiren, ruhundaki insana özgü nahoş duygularını baskılamış insanlar olmazlar mı?

İnsanı mutlu ediyorsa istediği her kutlamayı vesile sayması neden yanlış olsun?

Televizyonda müzik programı eşliğinde tombala oynayan aileler artık yok. Herkes bir elektronik aletin peşine takılmış, gözler şaşı başka bir alemde geziyor.

İnsanların mutlu olabilmesi için, küçücük de olsa dünyevi sorunlardan uzaklaşması için fırsatları değerlendirmesi neden yanlış olsun?

Kaldı ki yılbaşı olarak tüm dünyada kutlanagelen olay aslında bir milad, yani takvim döngüsüdür. Allahın bir peygamberi olan ve Hazreti İsa’nın doğumu kabul edilmekle beraber kesin tarih bile bilinmez. Yani aslında 01.01.0000 tarihine ait elde kesin hiçbir bilgi yoktur. 24-25 Aralık gecesi, Noel, yani Hazreti İsa’nın doğum günü kabul edilir. Bu, Papa Gregorius’un tertiplediği Gregoryen takvimine itibar eden Katolik, Protestan, Süryânî ve Rumlara göredir. Rus, Balkan ve Ermeni kiliseleri Noel’i 6-7 Ocak gecesi kutlar. Çünkü onlar Julius Caesar’a ait Julyen takvimini kullanır. İki takvim arasında 13 gün fark vardır.

Görüyorsunuz ya Hıristiyan alemi bile bir gün tespit edebilmiş değilken bazı Müslüman kardeşlerimizin “…yılbaşı haramdır…gavur peygamberinin doğumudur…” şeklindeki ötekileştirici tavırları aslında çok manasızdır.

Ortada kesin bir tarih bile olmayıp tahmin edilen 25 Aralığa denk gelen bir peygamber doğumudur. Kaldı ki bir peygamberin doğumunu kutlamak da haram kabul edilmemelidir. Fakat ben buna çok takılmak istemiyorum. Benim derdim insanların mutlu olması ile alakalı. Mutlu olmak, birazcık gülümsemek, ailece tombala oynamak, hayatın telaşesi içinde unuttuğumuz dostlarımıza telefon açmak, onarlın umutlarına umut katarak yeni yılın güzel şeylere vesile olmasını dilemek neden kötü olsun ki?

Bırakın şucu bucu olmayı; mutlu olmak için yakaladığınız bütün fırsatları değerlendirin, Kırdığınız, üzdüğünüz insanların gönlünü almak için bayramları beklemeyin.

Ard niyetli bakmak yerine gülümsemeyi tercih edin. Hoşgörülü olun.

Hoşgörülü olun ki sizinle aynı inanç ve yaşam tarzında olmayan insanlar da size karşı hoşgörülü davransınlar.

Hayat çık kısa, üzülmek, üzmek ve düşmanlık yapmak yerine herkese sıcak bir dost eli uzatın. Tebessüm edin; göreceksiniz her şey daha güzel olacak.

Yeni yılın yüzünüzde hiç solmayacak tebessümlerle geçmesini dilerim

 

Kalın sağlıcakla

Bu habere de bakabilirsiniz

İYİLİK İYİLİĞİ DOĞURDU

Kanseri kitap yazarak yenen ve umudunu asla kaybetmeyen Kütahyalı genç kızın kitabı “Papatyadan Prenses” çıktı. …