Anasayfa / Esat Anık / YEREL YÖNETİCİLERİMİZ VE SANATÇILARIMIZ

YEREL YÖNETİCİLERİMİZ VE SANATÇILARIMIZ

Son günlerde kültürümüz adına, sanatımız adına çok önemli gelişmelere şahit oluyoruz. Yerel yöneticilerimiz de bir şehrin tanıtımında kültür ve sanatın öneminin farkına varmışlar demek ki.  Bu da çok sevindirici…

Daha önce genellikle konaklar veya tarihi yerler çini sanatçılarımıza tahsis edilirdi. Haklarıydı da. Bundan hiçbir zaman şikayetçi olmadık, bilâkis çini sanatçılarımız ve Kütahya’ mız adına sevindik. Daha sonra Rüstem Paşa Medresesi onarılıp bir grup el sanatları ehline tahsis edildi. (Uzun zaman da böyle devam etti. Sebep her ne ise 2017 başlarında burası boşaltılıp bir vakfa verildi. Birçok sanat ehli dışarıda kaldı.)

2012 yılında da daha önce ayakkabı tamircisi esnafı için düşünülen iki kattan oluşan bir bina Kütahya Belediyesi tarafından Kent Konseyi’ne ve onların da onayı ile 30’a yakın sanatçıya tahsis edildi… Uzun uğraşlar ve emekler neticesinde bu merkez de amacına uygun yer haline geldi.

Şu son günlerde iki önemli tahsis daha yapıldı. Bunlardan ilki Kütahya Güzel Sanatlar Derneği’ne Kemer Hamamı’nın restore edilerek tahsisi idi ki, gerçekten bu atıl yapının şimdi çok önemli hizmetlere vesile olacağı kanaatindeyim.

Ve son duyduğum Germiyan Beyi Konağı’nın da KÜSAD’a (Kütahya Kültür ve Sanat Derneği) tahsis edilmesiydi. Bu devasa ve özel konak da restorasyon sonucu yine sanatçılara tahsis edilmiş. Ve edindiğim bilgilere göre hepsi birbirinden değerli ve Kütahya’mızın gözbebeği sanatçılar…

Tümümün hayırlı olmasını diliyorum. Ve…

Kütahyalı sanatçılara böyle muazzam ve tarihi eserlerin tahsisini uygun gören, emeği geçen, bu yerlerin alınmasında gayret eden, sıvasından temizliğine kadar emeği geçen herkese teşekkürü şahsım adına borç biliyorum.

İnşaallah çok güzel bir küçük de olsa Kütahyalı Şairlerimize uygun görülür. Çünkü Kütahya Osmanlı’dan evvel Germiyan’dan beri şiirin merkezidir. Bunu yetkililerimizden hassaten rica ediyorum.

 

Esat ANIK

Kültür Bakanlığı Halk Şairi – Ekspres Gazetesi Köşe Yazarı ve İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği) Kütahya İl Temsilcisi

 

Bu habere de bakabilirsiniz

AYNUR SEZER: “YETER Kİ ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE NİYET EDELİM VE BU YOLDA BİRLEŞELİM”

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer, İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk, …