GEMİ

Şu aralar gemimiz su almazsa iyidir.

Herkesin aynı gemide olduğunu düşünelim. Gemi yeni olmasına yenidir de, kaptan da çok yenidir. Eski kaptan başka maceralara atıldığı için yeni kaptan tek başına olabilir üstelik.

“Geminin yüzmesi için su lâzımdır. Amma, su geminin içine girerse onu batırır…” diyor Mevlana Hazretleri. Aslında bu söz; para-mal-mülk-şan-şöhret-unvan-makam da insanlar için gereklidir amma bunları kalbimize doldurursak ahiret gemisini batırırız demek istiyor.

Biz bu özlü ve çok önemli sözleri her konuda değerlendirebiliriz.

Meselâ;

  • Çok yemek yemenin, obur olmanın kalbi öldüreceğini,
  • Çok uyumanın ruhu öldüreceğini,
  • Çok konuşmanın zihni yorup öldüreceğini söyleyebiliriz ki, bu tanımlar bize değil arif zatlara aittir.

 

Bunlar gibi; fazla tamah, hırs, dünyevî ihtiraslar da ruhu öldüren şeylerdir. Bakın çevrenize, bakın televizyonlara, bakın gazetelere bu ruhu tamamen ölmüş insanlardan çok göreceksiniz. Aslında makamından ya da bulunduğu konumdan dolayı saygı duyduğunuz insanların ruhlarının-kalplerinin ölü olduğunu ilk bakışta fark edemeyebilirsiniz. Daha yakından tanıdığınızda o ölü ruhları hemen fark edeceksiniz.

O yüzden derler ki; “Uzaktan çok parlak gördüğünüz yıldızların, yakınlaştıklarında ne kadar sönük olduklarını görürsünüz.”

Bize uzaktan çok parlayan yıldızlara aman dikkat edelim. Empati yapalım, bize anlatılanlara inanmayıp gerçekleri öğrenmeye çalışalım.

Ve hem vücut gemimizi koruyup kendimizi kurtaralım, hem de içinde olduğumuz ülke gemisini suda yüzdürecek insanlara teslim edelim. Aksi halde ihtirasla, hırsla, kinle dolu yüreklerin hem kendi vücut gemilerini, hem ülke gemisini her an batırabileceklerini sakın unutmayalım.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

AYNUR SEZER: “YETER Kİ ÇALIŞMAYA, ÜRETMEYE NİYET EDELİM VE BU YOLDA BİRLEŞELİM”

İYİ Parti Kütahya Belediye Başkan Adayı Aynur Sezer, İYİ Parti Kütahya İl Başkanı Erol Ertürk, …