Anasayfa / EĞİTİM / Dumlupınar Koleji Erasmus+ projesi ile Avrupa’ya açılmaya devam ediyor

Dumlupınar Koleji Erasmus+ projesi ile Avrupa’ya açılmaya devam ediyor

Özel Dumlupınar Koleji Every Student is Important projesiyle sesini sadece Kütahya’da değil tüm Türkiye’de duyurmak istiyor.

Kütahya-AB ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen projeleriyle hibe almaya hak kazanan Özel Dumlupınar Koleji İspanya’nın Linares kentinde Soc. Coop. And. Colegio San Joaquin Okulu koordinatörlüğünde hazırlanan Every Student is Important – Her Çocuk Özeldir adlı projeleriyle Avrupa’ya açılmaya devam ediyor.

Her sene İngiltere’ye ve ABD’ye düzenledikleri yaz okulları, ABD’de ki NASA ziyaretleri ve bilimin kalbi olarak adlandırılan CERN’e yaptıkları ziyaretle büyük başarılara imza atan Dumlupınar Koleji, bu sefer İspanya’dan Soc. Coop. And. Colegio San Joaquin, Litvanya’dan Vilnius Tuskulenu Gimnazija, Güney Kıbrıs’dan Pervolia Primary School, Mersin’den İnönü İlkokulu ortaklığıyla 2016 teklif çağrısı döneminde başlayan Erasmus projeleriyle farklı bir alanda ipi göğüslüyor.

2016 yılında başlayan ve 2018 yılına kadar sürecek olan bu projede okullarını, şehrimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyor.

Bu kapsamda Şubat 2017’de Güney Kıbrıs’ın Larnaka kentinde Pervolia Primary School okulunda yapılan çalışmalara 2 öğretmen 3 öğrenci katıldı ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etti. Yapılan logo yarışmasında Özel Dumlupınar Koleji 4. sınıf öğrencisi Murat Alp Mıngır’ın yapmış olduğu logo, proje logosu olarak seçilerek okuluna birincilik getirdi.

Dumlupınar Koleji, Erasmus çalışmalarının ikinci basamağını 16-20 Ekim 2017 tarihleri arasında Litvanya’nın Vilnius kentinde Tuskulenu Gimnazija okulunda 3 öğrenci ve 2 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirdi.

Proje ile temelde her öğrencinin her durumda eşit olması, engellerin her durumda aşılabilmesi, kültürel farkındalığın arttırılması, öğretmen ve öğrencilerin dil ve dijital becerilerin gelişmesini sağlamak, iyi ve yenilikçi uygulamaları paylaşmak, ön yargıları kırmak, okulların dünyaya ulaşmasını hedefleniyor.

Dumlupınar Koleji proje koordinatörü İngilizce Zümre Başkanı Hande Şahin; “Bir yılı aşan bir süreden beri devam eden Erasmus projemiz, okulumuz ve en önemlisi de öğrencilerimiz için çok keyifli bir deneyim sunuyor. Farklı ülke ve kültürlerden gelen öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla diğer ülkeleri ve insanlarını yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Öğrencilerimizin yabancı dile karşı olan motivasyonları zaten üst noktadaydı. 3 seneden beri uygulanan hazırlık sınıflarımızla “İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum” mantalitesinden uzak, dili konuşabilen nesiller yetiştiriyoruz. Bu proje ve düzenlediğimiz yaz okulları ne kadar da doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

Okul Müdürü Salih Sebahattin Ener ise 2018 Nisan ayında İspanya Linares’te yapılacak olan çalışmalarla aynı hedeflere ulaşmak ve ülkemizi, şehrimizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil etmek istediklerini dile getirdi.

Ayrıca projenin duyurulması ve bilinir hale getirilebilmesi için önümüzdeki günlerde tüm Kütahya’yı kapsayacak bir etkinliğe imza atacaklarını belirtti. 2018 Mayıs ayında proje ekiplerinin toplantısının Kütahya’da gerçekleşeceğini de hatırlatan ENER, bu toplantı süresince Kütahya halkının ve esnafının yanlarında olacağından hiç şüphesi olmadığını belirtti.

Bu habere de bakabilirsiniz

GÖRME ENGELLİLER BİSİKLETLE ŞEHİR TURU YAPTI

Kütahya’da görme engelli bireyler için ‘Engelsiz Pedallar’ etkinliği düzenlendi. Etkinlik ile 20’nin üzerinden görme engelli, …