Anasayfa / EKONOMİ / ADAMLIK

ADAMLIK

Efelerin efesi Yörük Ali Efe bir gün kızanları ile bir dağ köyünün yakınlarından geçmektedir.

Köyün az dışında tarlada çalışan genç kızlardan biri efe ve adamlarını görünce hemen başındaki yazma ile yüzünü örter, üstünü başını düzeltir ve sırtını döner ki, atlılar geçip gitsin. Diğer kız da gelenleri gördüğü halde hiç kale almaz, çapasına devam eder.

Durumu Yörük Ali Efe fark etmiştir. Hemen dizginleri çekip atını durdurur ve tarladaki umursamaz kıza seslenir:

  • Bana bak kız! Arkadaşın bizi görünce toplandı, sen adamların geldiğini görmüyor musun, niye toplanmıyorsun?

Kız umursamaz tavırlarla koca efeyi atını üzerinde şöyle bir süzer ve cevabı yapıştırır:

  • Bana bak efe. Yunan İzmir’e gelmiş, Aydın’a doğru ilerliyorken dağlarda gezene ben adam demem!

Bu cevap efeyi öyle bir şoka uğratmıştır ki, ne kıza ne yanındaki kızanlarına tek söz etmeden hatta onlara bakmadan atını mahmuzlayıp yürür. Ve ertesi günü gizlice İzmir’e gidip Kuvâ-yı Milliye’ ye katılırlar. Ve bilindiği gibi bu efe, kızanları ile birlikte büyük yararlılıklar göstermiş ve İstiklâl Madalyası ile onurlandırılmıştır.

 

****

Buradan şöyle bir sonuç çıkarmak mümkündür:

Kadınlarımızın aydınlık ve cesur olmaları çocuklarına ve erkeklerine de yansıyacaktır. Tarihin çeşitli süreçlerinde ve ilmi olarak araştırıldığında kadınların dahil olduğu bütün işlerde başarı kesin gibidir.

Ülkemizin de okumuş, aydın görüşlü, cesur kadınlara bugün çok ihtiyacı vardır. Onların dahil olduğu her işte milletimiz başarılı olacaktır.

Bu habere de bakabilirsiniz

KUTSO’DA “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU” SEMİNERİ

Üyelerin talepleri doğrultusunda, yıl boyunca farklı konularda düzenlenecek olan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası KUTSO …