Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / Ahmet Yakupoğlu vefatının 1. yılında etkinliklerle anıldı

Ahmet Yakupoğlu vefatının 1. yılında etkinliklerle anıldı

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında hayata veda eden Neyzen, Ressam Ahmet Yakupoğlu vefatının 1. Yılında Dumlupınar Üniversitesi tarafından düzenlenen anma etkinlikleri ile anıldı.

Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun vefatının 1. Yılı münasebetiyle Dumlupınar Üniversitesi çeşitli etkinlikler düzenledi.

Etkinlikler ilk olarak Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun kabri başında dualarla başladı.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kaan Erarslan ve Prof. Dr. Şükrü Şentürk Ahmet Yakupoğlu’nun kabri başında dua etti.

Ressam Yakupoğlu’nun kabri başında okunan Yasin-i Şerif ve duaların ardından, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Ahmet Yakupoğlu Müze inşaatında incelemelerde bulundu. Daha sonra Ahmet Yakupoğlu’nun evinde, anma programına katılanlar için ney dinletisi sunuldu ve ikramlarda bulunuldu.

Öğleden sonra Ahmet Yakupoğlu’nu Anma Programı kapsamında Güzel Sanatlar Fakültesinde Ahmet Yakupoğlu’nun 67 adet orijinal tablosunun sergilendiği Ahmet Yakupoğlu’nun Fırçasından Kütahya Sergisi’nin açıldı.

Sergi açılışına DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, MHP İl Başkanı Ferhan Yıldırım, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkan Vekili Semra Tozaraydın, akademisyenler, Kütahyalı sanatseverler ve Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri ile DPÜ öğrencileri katıldı.

Sergi ve Ressam Ahmet Yakupoğlu hakkında bilgiler veren DPÜ Güzel Sanatalar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç: “Ahmet Yakupoğlu’nun gözünden Kütahya Resim Sergisi açılışına hepiniz hoş geldiniz. Ahmet Yakupoğlu’nun hayatından ömrünü Kütahya ve İstanbul’u resmederek vakfetmiştir. Yaşamı boyunca tüm eserlerini 2006 yılında kurulan Ahmet Yakupoğlu Kültür Vakfını Dumlupınar Üniversitesine devrederek emanet etmiştir. O günden bu yana korunan kitap ve resimleri üniversitemizin koruması altında. 2018 yılı Mayıs ayında yapılacak Ahmet Yakupoğlu Müzesi açılışını hep birlikte yapmayı planlıyoruz” dedi.

Sergi açılışına katılan Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, Ressam Ahmet Yakupoğlu ile hemşeri olmanın gurur verici olduğunu ifade edip; “Böyle güzel bir topluluğun içerisinde olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek isterim. Bu organizasyonun gerçekleşmesine vesile olan Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören’e teşekkür ederim. Bize düşen bize bıraktığı bu güzelliklerle gurur duymak, mutlu olmak. Kendisi ile hemşeri olmaktan duyduğum mutluluğu bir kez daha ifade etmek isterim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 67 orijinal Ahmet Yakupoğlu’nun Fırçasından Kütahya sergisi DPÜ Rektörü Remzi Gören, Baro Başkanı Av. Ahmet Atam, MHP İl Başkanı Ferhan Yıldırım, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkan Vekili Semra Tozaraydın ve DPÜ Güzel Sanatalar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç tarafından kesilen kurdale sonrasında sanatseverler sergiyi gezdi.

 

HABERİN GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

Bu habere de bakabilirsiniz

İYİLİK İYİLİĞİ DOĞURDU

Kanseri kitap yazarak yenen ve umudunu asla kaybetmeyen Kütahyalı genç kızın kitabı “Papatyadan Prenses” çıktı. …