Anasayfa / GÜNDEM / Doğalgaz talebi Cumhurbaşkanı’na iletilecek

Doğalgaz talebi Cumhurbaşkanı’na iletilecek

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kütahya’da kurulacak Serbest Bölge’deki doğalgaz ihtiyacını Afyonkarahisar’da ileteceğini söyledi.

KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Eylül Ayı Meslek Komite Toplantısına katıldı.

“Serbest Bölgeyle ilgili bir şirket kurduk. Bu şirkete yatırımcılardan ortak alıp şirketi yönetmeyi düşünüyoruz. Serbest Bölgeyle ilgili olarak iki bölge gündeme geldi. Biri Köprüören ve Tavşanlı yolunda. Orada doğalgaz var, avantajı bu. Bizim gönlümüzden geçen Afyonkarahisar yolu üzerinde olması ve yol güzergahında olması. Yol güzergahında olması çok önemlidir fakat burada da doğalgaz yok. Aynı şekilde 3. OSB’de doğalgaz ihtiyacı var” sözleri ile sanayideki doğalgaz ihtiyacına değinen KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral; “Kütahya genelinde doğalgaz dağıtım ihalesini Çinigaz firması kazandı. Dolayısı ile bütün dağıtım kararlarını girişimcinin yapması söz konusu. Çinigaz buraya gaz götürme noktasında çok istekli olmadığını görüyoruz ve görüştüğüm devlet yetkililerinden şunu anlatmaya çalıştım” ifadelerini kullandığı konuşmasında şunları söyledi:

“Bu bir ticari meseledir ancak Kütahya’da kullanılan doğalgaz ne ise OSB’ler için de budur. Önümüzdeki Ekim ayında Afyonkarahisar’daki NG Afyon’da Cumhurbaşkanımızın katılımı ile AK Parti toplantısı olacak. Burada Cumhurbaşkanımıza bunun yasal bir hale getirilmesini kendisinden rica edeceğim. Tavşanlı Yolu üzerinde olsun dersek orada iki yol var. Biri arsa satın almak diğeri de kamu arazileri kurmak. Tavşanlı Yolu ağır basarsa orada arsa satın almayı tercih ederiz.”

“RAKAMLAR KOBİ’LERİN TÜRKİYE EKONOMİSİNDEKİ YERİNİ GÖSTERİYOR”

Türkiye’de bulunan işletmelerin %99.9’unun KOBİ’lerden oluştuğunu ifade eden KUTSO Başkanı Nafi Güral, istihdam ve ihracat başta olmak üzere KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki yerine değindi.

Başkan Güral; “Türkiye’deki işletmelerin %99.9’u KOBİ. Türkiye’de 3 Milyon 175 Bin işletmeden 3 Milyon 172 Bini KOBİ. Sadece 3 Bin civarında büyük işletme var. KOBİ’ler toplam istihdamın %78’ini karşılıyor. Demek ki istihdam alanında KOBİ’ler önemli. Toplam satışların %65.5’ini KOBİ’ler karşılıyor. Türkiye’deki satılan ürünlerin 3’te 2’sini KOBİ’ler satıyor. Gayri Safi Milli Hasıladaki katma değeri toplam %55’i KOBİ’lerin. Toplam yatırımlarında %58. İhracat toplamında %38.5’i KOBİ’ler gerçekleştiriyor. Rakamlar KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki yerini gösteriyor. Bu nedenle bu dengelerin iyi muhafaza edilmesi gerektiğini kabul etmek lazım” şeklinde konuştu.

 

“HİÇBİR TALEBİM YOK”

22 yıldır KUTSO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürdüğünü ifade eden Başkan Güral, elde edilen başarının ekibe ait olduğunun altını çizdi.

Başkan Güral, elde edilen başarının kişiye bağlı olmadığını ifade ettiği konuşmasında şunları dile getirdi:

“Biliyorsunuz ben tam 22 yıldır Oda Başkanıyım. Şuana kadar 5 Genel Sekreterle çalışmışım. 22 yıl uzun bir süre. Ben 2008’de de 2012’de de şimdi de istedim. Belirli görevlerde kalmak külfet ise hepimiz bu külfete katlanmalıyız. Belirli yerlerde görev yapmak şeref ise sırası gelenlerin de bu şerefe nail olması lazım. Şimdiye kadar temsil ettiğim bu makamdan şeref duydum ve en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım. Etrafıma baktığımda her halde 22 yılı geçmiş oda başkanı Türkiye’de 10 tane vardır. Arkadaşlar teveccüh gösteriyorlar, elde edilen başarılar benim değil, ekip başarısı. Bizim yapmaya çalıştığımız bu. Meclis’teki, Meslek Komitelerindeki arkadaşlarımın gayretleri vardır. Odada benim hiçbir görevim yoktur. 22 senedir Oda Başkanıyım 22 Dakika gelip de ben burada çalışmadım. Benim görevim temsil. Bu başarıların sahibi sizsiziz ben değilim. Önümüzde ciddi işler var. Odamıza çok itibar var TOBB’da. Benim hayallerimde bu kurumsal yapının kişiye bağlı değil kuruma bağlı olarak sürmesi var. Bizde şuan kişiye bağlı hiçbir işleyiş yok. Hiçbir yerde ben görevli değilim. Hiçbir talebim de yok. Benim görevim ne olursa olsun sizlerin yanında olmaya devam edeceğim. Hiçbir zaman sizlerden uzak durmadım. Benim başarılarımın temelinde sizler varsınız.”

Bu habere de bakabilirsiniz

NURİ ÇEVİRGEN: “ENGELSİZ BİR KÜTAHYA İÇİN EL ELE VEREREK BİRLİKTE ÇALIŞALIM”

Kütahya İşitme Kaybı Yaşayanlar Ve İşitme Cihazı Kullananlar Derneği birinci olağan kongresini 18.08.2019 günü Kütahya …