Anasayfa / YAŞAM / Doğa / “Yangın kontrol altına alındı”

“Yangın kontrol altına alındı”

Kütahya’nın Domaniç ilçesinde bağlı Çukurca Beldesi sınırları dahilinde henüz bilinmeyen bir nedenle meydana gelen orman yangını kontrol altına alınarak söndürüldü. 

Vali Ahmet Hamdi Nayir, beraberinde Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu ve Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım ile birlikte Domaniç ilçesi Çukurca Beldesindeki yangın bölgesine giderek incelemelerde bulundu, son durum hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Yangın söndürme faaliyetlerine 16 ilden destek geldiğini belirten Orman bölge Müdürü Adnan Kayım, 100 su ikmal aracı ve arazöz, 17 helikopter, 5 amfibik uçak ile 500 personelin çalışmalarının sonuç verdiğini ve yangının kontrol altına alınarak soğutma çalışmalarına başlandığını kaydetti.

Üçtepe Yangın Gözetleme Kulesi, toplanma bölgeleri ile ikmal bölgelerinde incelemelerde bulunarak çalışmaları yerinde gören Vali Ahmet Hamdi Nayir söndürme faaliyetine katılan personel ve vatandaşlarla görüştü, desteklerinden dolayı teşekkür etti.

“300 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ”

10 Eylül Pazar günü başlayan orman yangınında 300 hektar alanın zarar gördüğünü açıklayan Vali Ahmet Hamdi Nayir yangının büyük bir birlik ve beraberlik içerisinde verilen mücadeleyle söndürüldüğünü söyledi.

Yapılan çalışmalar neticesinde yangının İnegöl istikametine sıçramasının da engellendiğini belirten Vali Nayir, “Orman yangınımızın 5. gününde soğutma ve müdahale çalışmaları devam ediyor. Orman Bölge Müdürümüz Adnan Kayım ile birlikte son durumu değerlendirmek üzere buraya geldik. Toplanma bölgeleri ile ikmal bölgelerini gezdik, Üçtepe Kulesinden yangının meydana geldiği bölgeyi tekrar tanımış olduk. Bizi üzen, ciğerlerimizi yakan ve istemediğimiz bir hadise yaşadık. Burada, büyük bir birlik ve beraberlik içerisinde, kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, Sivil Toplum Kuruluşlarının, onlarca ilin destek verdiği bir çalışmayla en yüksek rakamında 100 arazöze, 17 helikoptere ve 5 amfibik uçağa ulaştığımız bir mücadele verildi. 300 hektarlık bir alanın yandığını düşünüyoruz. Bunların içerisinde boş alanlar da var, yeni yetişmekte olan alanlar da var. Verilen büyük mücadeleyle yangının orman olarak daha zengin olan alanlara ve İnegöl istikametine kayması engellenmiş durumda. Arkadaşlarımız 5 gündür evlerini görmediler, burada verilen mücadeleyle zenginliğimizi, milli varlığımızı korumaya çalışıyorlar. Emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah devamı gelmeyecek, tekrarlanmayacak bir noktaya getirdiğimize inanıyorum” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

BAKAN KURUM: “PAZARLAR’I YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum’un Pazarlar İlçesine …