Anasayfa / GÜNDEM / Gündem / Vali Nayir’e Vakıflar Haftası ziyareti

Vali Nayir’e Vakıflar Haftası ziyareti

Her yıl kutlanmakta olan ve bu yıl da çeşitli etkinliklerle 9 – 15 Mayıs 2017 tarihleri arasında kutlanacak olan Vakıflar Haftası kapsamında Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın ve beraberindeki heyet Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti.

Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Aydın, 9 – 15 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan Vakıflar Haftası’nın bu yıl 34.’sünün gerçekleştirildiğini belirterek etkinlikler hakkında Vali Nayir’e bilgiler verdi.

“VAKIF MEDENİYETİYİZ”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir tarihi ve kültürel değerleri barındıran vakıfların önemine dikkat çekti.

‘Biz vakıf medeniyetiz’ diyen Vali Nayir, “En az bin yıllık medeniyetimiz içerisinde vakfa ait de en güzel örnekleri verebilmiş bir medeniyetimiz var. Vakıf bir tercih meselesi. Eğer başkalarını kendinize tercih ediyorsanız vakıf kuruyorsunuz. Gelecek zamanları, şimdiki zamana tercih ediyorsanız vakıf kuruyorsunuz. İnancımıza göre ahireti dünyaya tercih ediyorsanız yine vakıf kuruyorsunuz. Dünyada farklı örnekleri var ama en güzel, en kalıcı örnekleri atalarımız vermişler. İnsandan, hayvandan bitkiye kadar çok geniş bir çevrede sorumluluk hissetmişler ve bunlara ait vakıflar kurmuşlar, yaşatmışlar. Bizim inancımızda beddua çok istenilen bir şey değildir ama vakıf senetlerinde bakıyoruz bedduaya yer ayırmışlar. Bizim medeniyetimiz dua medeniyeti ancak iş vakfa gelince caydırıcı olsun diye bedduada bir sakınca görmemişler. Vakıf amaçları dışına çıkanlara açıkça beddua etmişler. Geçen zaman içerisinde gördük ki o katı ifadeler de gereğini göstermiş, bir duyarlılık oluşturmuş. Vakıf malı deyince millet yanaşmamayı, hiç kullanmamayı tercih noktasına bile gelmiş. ‘Eğer vakfedenin rızası dışında bir iş yaparsa bunun vebali çok olur’ diye uzak durmaya çalışmış.  Atalarımız kendi yaşadıkları zamandan bin yıl sonrasını düşünebilmiştir. Dünya var oldukça kendi gayelerinin gerçekleşmesi için mevcut gelirlerini o zamana ayırabilmişler” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

GIDA BANKACILIĞI İLE YARDIM ELİ UZANACAK

Kütahya Belediyesi Gıda Bankacılığı aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Kütahya Belediye Başkanı …