Anasayfa / GÜNDEM / Topuk yaylası tabiat parkı ilan edildi

Topuk yaylası tabiat parkı ilan edildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü Kütahya Domaniç’te ilan ettiği Topuk Yaylası Tabiat Parkı ile korunan alanlara yeni bir halka daha ekledi. Bu tabiat parkı ile ülkemizdeki tabiat parkı sayısı 210 yükseldi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ülkemizin tabii, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerlerine sahip yörelerini, 2873 Sayılı Milli Parklar Kanunu’na göre milli park, tabiat parkı, tabiatı koruma alanı ve tabiat anıtı olarak koruma altına alıyor. Bu alanların koruma altına alınmasıyla, bu sahaların sürdürülebilirliğinin sağlanması, farklı kullanım taleplerinin kontrollü ve planlı bir şekilde karşılanabilmesi, ayrıca buraların koruma-kullanma dengesi gözetilerek gelecek kuşaklara milli bir miras olarak bırakılması hedefleniyor.

Bu doğrultuda son olarak Kütahya ili, Domaniç ilçesi sınırları içerisinde yer alan “Topuk Yaylası Tabiat Parkı”  Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemizin 210. tabiat parkı olarak ilan edildi. Kütahya merkeze 101 km mesafede ve Domaniç-İnegöl karayolunun 11.nci kilometresinde yer alan tabiat parkı 780 dekarlık orman alanı içerisinde yer alıyor.

Topuk Yaylası Tabiat Parkı’nın orman ve göl ekosistemini bir bütün olarak ihtiva ettiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Bu eşsiz tabii güzelliğe sahip tabiat parkımız yeşil ve mavinin iç içe geçmesi ile yüksek bir peyzaj değeri taşıyor. Koruma altına aldığımız bu alanı vatandaşlarımız muhakkak gidip görmeliler” diye konuştu.

Korunan alanları hem adet hem de alan olarak sürekli artırdıklarını vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yeni ilan ettiğimiz Topuk Yaylası Tabiat Parkı ile korunan alanlarımıza yeni bir halka daha ekledik. Korunan alanlar, geçmişte yalnızca insan faaliyetlerinin yasaklandığı ya da sınırlandığı alanlar olarak algılanıyordu. Günümüzde artık bilimsel değeri yanında estetik değeriyle de koruma altına alınan, sahip oldukları kaynak değerleri ile rekreasyonel kullanımlara imkan tanıyan, toplumun gelişimine katkıda bulunan alanlar olarak da algılanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tabiatı her zaman koruduklarını ve gelişmesi için desteklediklerini belirten Prof. Dr. Eroğlu “Milli parklar ile tabiat parklarını ziyaretçilerin ilgi odağı haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Her geçen yıl korunan alanlarımızı ziyaret edenlerin sayısı artıyor. İnsanlar tabiatla iç içe, çevreye saygılı tesislerde vakit geçirmek istiyor. Türkiye’de turizm denilince güneş ve deniz akla geliyor. Özellikle sahillerde milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılıyor. Oysa dünyanın birçok ülkesinde ekoturizm gelişiyor. Bizde bu tabiat harikası alanlarımızda ekoturizmi geliştirmek istiyoruz. Bu çerçevede 81 il için tabiat turizmi master planlarını tamamladık ve turizm alanlarını belirledik. Bu alanları turizmin de gözdesi haline getireceğiz” açıklamasını yaptı.

 

Bu habere de bakabilirsiniz

KUTSO’DA “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU” SEMİNERİ

Üyelerin talepleri doğrultusunda, yıl boyunca farklı konularda düzenlenecek olan Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası KUTSO …