Anasayfa / ARŞİV / Güral: “Bir şehir sanatı ile anılabilir”

Güral: “Bir şehir sanatı ile anılabilir”

 KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç tarafından takdim edilen ‘Ahmet Yakupoğlu Anadolu ve Ahmet Yakupoğlu İstanbul’ kitabını kabul etti.

 

Ekspres Özel Haber – Mesut EKİCİ

KUTSO Ocak Ayı Meclis Toplantısına konuk olan Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç, meclis üyelerine hitap etti.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından desteklenen ve 8 eylül 2015 tarihinde İstanbul’daki Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonunda ‘Ahmet Yakupoğlu’na Saygı Kütahya’ya Övgü’ adlı sergide temelleri atılmış olan; ‘Ahmet Yakupoğlu Anadolu ve Ahmet Yakupoğlu İstanbul’ adlı iki ciltten oluşan eser yayınlandı.

Yayın Koordinatörü Ömer Arısoy ile alanında uzman editör ve sanat tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu koordinatörlüğünde hazırlanan kitapta, merhum Ressam Ahmet Yakupoğlu eserlerinin yanı sıra; Prof. Dr. Ugur Derman, Gülbin Mesera, Sinan Uluant, Beşir Ayvazoğlu ,Ahmet Güner Sayar, Hasan Ali Göksoy, Çinuçen Tanrıkorur, Yağmur Tunalı, Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç gibi Ahmet Yakupoğlu’nu yakından tanıyan ve sanatı üzerinde çalışmış değerli zevatın makale ve incelemelerinden oluşuyor.

3 Bin adet basımı yapılan ‘Ahmet Yakupoğlu Anadolu ve Ahmet Yakupoğlu İstanbul’ kitabı için kaynak sağlayan ve destekçilerine teşekkür eden Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç; “İstanbul Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfına ve değerli ailelerine başta vakıf başkanı sayın Sinan Uluant Beyefendiye ve Nadide Uluant, Prof. Dr. Çiçek Derman’a değerli fotoğraf ve resim koleksiyonlarını paylaştıkları için sonsuz teşekkürler. Üsküdarlı Ressam  Hoca Ali Rıza Bey ve Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver ekolünün son halkası ve manzara geleneğinin son temsilcisi olan Kütahya’nın medarı iftarı  abide şahsiyet  Ahmet Yakupoğlu’nun tanıtımında katkıda bulunduğunuz için; tüm oda üyelerinize, başta Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Nafi Güral ve Meclis Başkanımız İsmet Özotraç’a şükranlarımı sunuyorum. KUTSO’nun mevcut Ahmet Yakupoğlu arşivini açarak ve Nafi  Güral Özel Aile Koleksiyonlarından yararlanmamızı sağladıkları için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca sanata ve sanatçılara verdiği değer ,destek ve olumlu yaklaşımlarıyla motivasyonumuzu arttıran , her zaman yanımızda olan Ahmet Yakupoğlu’nun Kütahya’ya geldiği andan ve son  cenaze gününe  kadar itibaren gerek ilgi ve alakalarıyla gerek ziyaretleriyle Sayın başkanımız Nafi Güral ve değerli meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Her zaman yanımızda olduklarını bize hissettirdiler. Kitabın hazırlanmasında ve yayınlanmasında emeği geçenlere, fotoğraf, belge ve orijinal daha önce görülmemiş eserlerin gün yüzüne çıkması için tüm kapılarını açan maddi ve manevi destek veren Dumlupınar Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören’e,  T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığına M. Ergün Turan’a destek ve himayelerinden dolayı ayrıca müteşekkiriz” diye konuştu.

 

“ÇAĞDAŞ TÜRK RESİM SANATINA EŞSİZ BİR ESER DAHA KAZANDIRILMIŞ OLDU”

Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç, Bin 200 sayfalık renkli ofset basımı ile 3 Bin adet basılan ‘Ahmet Yakupoğlu Anadolu ve Ahmet Yakupoğlu İstanbul’ kitabının ‘Çağdaş Türk Resim Sanatına’ eşsiz bir eser daha kazandırmakla birlikte ortaya çıkan eserin üniversitelerde de ayrıca bir ders kitabı olma niteliğinin yanı sıra bilimsel ve sanatsal anlamında da nitelikli, kalıcı ve faydalı bir eser olduğunun altını çizdi.

Yrd. Doç. Dr. Yazkaç; “Tabiatın ve tarihin ressamı Ahmet Yakupoğlu’nu tüm yönleriyle anlatan  kapsamlı külliyatını değerli bilgi, belge ve fotoğraflarıyla Türk kültürüne ve Türk sanatına  kazandırmış olmaktan üniversitemiz de katkıda bulunduğu için onur duymaktayız” ifadelerini kullandığı konuşmasında şunlara değindi:

“Ahmet Yakupoğlu’na ait toplam 3000 adet kadar resim çalışması kültür ve sanat hayatımıza kazandırmak amacıyla vasıflı, iki ciltten oluşan 1200 sayfalık renkli ofset baskı olarak Başbakanlık TOKİ tarafından 3000 adet basılarak vücuda getirilmiştir. Ahmet Yakupoğlu’nun bu kitaplarıyla; Çağdaş Türk Resim Sanatına eşsiz bir eser daha kazandırılmış oldu. Ortaya çıkan eser; üniversitelerde de ayrıca bir ders kitabı olma niteliğinde bilimsel ve sanatsal anlamda nitelikli, kalıcı ve faydalı bir eser meydana geldiğini görüyoruz. Merhum ressam Ahmet Yakupoğlu’nun vefatının hemen ardından kasım 2016 da basılarak, kısa bir süre içerisinde bu iki dev eserin ortaya çıkması çok manidardır. Bu vesile ile böylesine kıymetli bir eseri vücuda getiren herkesi yapmış olduğunu hizmetlerden dolayı  kutluyor üniversitemiz  ve şahsım adına şükranlarımı sunuyorum.”

 

“BİR ŞEHİR SANATI İLE ANILABİLİR”

Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun sağlığı ve vefatından sonrada gösterilen vefa duygusunu takdirle izlediğinin altını çizen KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç’ı Ressam Yakupoğlu’nun manevi kızı olarak gördüğünü ifade etti.

Güral; “Ben kendisini Ressam Ahmet Yakupoğlu’nun manevi kızı olarak görüyor ve bu özelliğiyle kendisine Kütahya’ya hizmet etme konusunda kendisine bir misyon yüklediğini düşünüyorum. Ben şahsım adına ve odamız adına teşekkür etmek istiyorum. Bu gayretlerinin ifası konusunda, her zaman ve her şart altında nasıl olması gerekiyorsa o şekilde yanınızda ve destekçiniz olacağımızı bilmenizi istiyoruz. Çünkü sizin elde edeceğiniz başarılar Kütahya’nın kazanımlarıdır” dedi.

 

“ALLAH HERKESE SANATÇI OLMA YETENEĞİNİ NASİP ETMİYOR”

Bir şehrin ancak sanat ile anlatılabileceğinin altını çizen Nafi Güral, Allah’ın herkese bu yeteneği nasip etmediğinin altını çizdi.

Nafi Güral; “Tabi bir başka yönü de var. Sanat. Sanat ve sanatçının çok ayır bir yeri vardır dünyamızda. Allah herkese sanatçı olma yeteneğini nasip etmiyor. Bunun için sanatçılarımıza duyduğumuz hayranlık diğer hayranlıklarımızın yanında çok daha farklıdır. Bu nedenle içinde de sanata çok değerli hizmetler vermiş arkadaşlarımız var. Onları da bu vesile ile hatırladığımızı bilmenizi isterim. Hizmetlerinizin taçlandırılması konusunda şahıslarımız, odamız ve meclisimiz adına her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isteriz. Bir şehir sanatı ile anılabilir. Hiçbir şehir bir zenginliği ile anılmaz. Kütahya’nın sanat anlamında çok zengin bir mirası var ve çok değerli de bir potansiyeli var. Bu çalışmalar ve bu mirasın değerlendirilmesi potansiyeli ortaya çıkarır. Bunların sinerjiye dönüştürülmesi anlamında da son derece önemlidir. Sanat ve sanatçılar için ne söylesek az. Çok daha fazlasına layık olduklarını bir kez daha ifade edebilirim” ifadelerini kullandı.

 

“BU KİTAPLAR ÇOK DEĞERLİ”

Yrd. Doç. Dr. Pınar Yazkaç tarafından KUTSO Başkanı Nafi Güral’a takdim edilen ‘Ahmet Yakupoğlu’ kitabını edinmenin mutluluğunu ifade eden Güral; “Bu kitapları odamız adına kabul ediyorum. Odamız kütüphanesinin en değerli yerinde yer alacaklardır. Bu kitaplar çok değerlidir. İnşallah yeniden satışa çıktığında bir tane de kendimiz edinmek için alabiliriz” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirsiniz

DPÜ AİLESİ VE KÜTAHYA PROTOKOLÜ İFTARDA BULUŞTU

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin her yıl düzenlendiği ve bu yıl Kütahya protokolünün de katıldığı geleneksel iftar …