Anasayfa / ARŞİV / İzmir Mavi Tren seferlerine yeniden başlıyor

İzmir Mavi Tren seferlerine yeniden başlıyor

AK Parti Milletvekilleri yaptığı ortak açıklama ile İzmir Mavi Tren seferlerinin yeniden seferlere başlayacağını duyurdu.

Yaklaşık 2.5 yıldır devam eden elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmalarının sona gelindiğini bildiren Milletvekilleri İzmir Mavi Tren seferlerinin 10 Ocak’ta başlayacağını bildirdi.

AK Parti Milletvekilleri M. Şükrü Nazlı, Prof. Dr. Vural Kavuncu, İshak Gazel ve Ahmet Tan’ın imzasının yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Demiryolu ve trenler bölgemiz açısından geçmişten beri önemli bir ulaşım aracı olagelmiştir. Ankara-İzmir güzergahı üzerinde çalışan trenler köy ve belde istasyonlarımızdan yolcu aldıkları için büyük rağbet görmüştür. Eskişehir-Balıkesir-İzmir hattında yapılan yenileme, elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları nedeni ile yaklaşık 2.5 yıldır bu hat yolcu ulaşımına kapatılmıştı. Bu süre içinde Yol yenileme, elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları tamamlandı. Bu yapılan çalışmaların yatırım tutarları 447.552.983 TL miktarı buldu. Nihayet çalışmalar tamamlandı ve 10 Ocak 2017 tarihinde İzmir Mavi Treni yeniden seferlerine başlayacak.

Her gün karşılıklı olacak tren seferleri Eskişehir-Kütahya-Balıkesir-Manisa-İzmir arasında çalışacak. İzmir istikametine gidecek trenlerin hareket saatleri; Kütahya’dan 00:20, Tavşanlı’dan 01:20, Balıköy’den 02:20 olacak, 11:05’de Basmane Garına ulaşacak. İzmir’den Eskişehir istikametine 19:15 te hareket edecek olan tren ise saat 03:55’de Balıköy’e, 05:00’de Tavşanlı’ya, 06:06’da da Kütahya’ya ulaşacak. Bilet fiyatları ulaşım mesafesine göre değişecek olmakla birlikte Kütahya-İzmir için tam bilet 33 TL olacak, 60-64 yaşları arası % 20, 65 yaş ve üzerinde ise % 50 indirim uygulanacak. Mavi Tren Kütahya il sınırları içerisinde sırasıyla Alayunt, Kütahya, Demirciören, Güzelyurt, Tavşanlı, Değirmisaz, Balıköy istasyonlarında duracak.

Şu anda Mavi Tren ile başlayacak olan tren seferleri zamanla ihtiyaca göre artırılabilecek. Ayrıca gelecek yıllarda Adapazarı TÜVESAŞ Vagon fabrikasında projesi devam eden elektrikli tren setleri tamamlanınca bu güzergahta elektrikli yolcu trenleri olacak. Bu trenler 160 km/saat hıza ulaşabilen konforlu trenler olacak.

Bölgemiz açısında önemli bir ulaşım ihtiyacını karşılayacak olan tren seferlerimizin hayırlı olmasını diliyor, kazasız huzurlu yolculuklar diliyoruz.”

Bu habere de bakabilirsiniz

DPÜ AİLESİ VE KÜTAHYA PROTOKOLÜ İFTARDA BULUŞTU

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin her yıl düzenlendiği ve bu yıl Kütahya protokolünün de katıldığı geleneksel iftar …