Anasayfa / Yazarlar / Aslıhan Meral / Okula başlarken

Okula başlarken

8dbd55e4-c3ac-445f-82ed-551afcf90cdb
Okulların açılmasına bir haftadan az bir süre kala telaş ve heyecanın yanı sıra pek çok soru işareti de hem çocukların hem ebeveynlerin kafasını meşgul etmekte. Yeni okula başlayacak çocuklar “Okul nedir?, Ne yapılır?, Orada kimler olacak?” benzeri sorulara yanıt ararken ebeveynler de çocuklarına okulu nasıl anlatacakları, onları okula gitmeye ve ödev yapmaya nasıl alıştıracakları gibi neredeyse kaygıya dönüşmüş sorulara sahipler. Hem çocuğun soru işaretlerini çözüme kavuşturmak hem de kendi sorularının kaygıya ve bir stres unsuruna dönüşmesini engellemek büyük oranda anne-babanın elinde. Aşağıda anlatılan birkaç unsura dikkat ederek bu dönemi kaygıdan uzak ve tatlı heyecanlarla geçirebilirsiniz.
Öncelikle çocukların endişeli olması gayet normal. Yeni bir dönemin başladığını sezen çocuk bu dönemin neler getireceğini bilmiyor, daha önce hiç bulunmadığı bir ortama giriyor ve ev ortamının sağladığı güven duygusundan okulda mahrum kalacağını düşünüyor. Bu gibi kaygılara sahip çocukları rahatlatmak oldukça kolay. “Bilinmeyen”den korkan çocuğu bilgilendirin. Ona açık ve onun anlayacağı kelimelerle okul ve orada neler yapıldığını anlatın. Okul başlamadan önce çocuğunuzu okuyacağı okula götürüp sınıf ortamına aşina olmasını sağlayabilirsiniz. Okulu ona anlatırken çocuğu korkutmamaya dikkat edin. Özellikle “artık büyüdün, bundan sonra sadece ödev yapıp ders çalışacaksın, oyun oynamak da yok” vb. cümleler kurmamaya dikkat edin. Aksine “Okulda hem oyun oynayıp hem de yeni şeyler öğreneceksin, yeni arkadaşlar edineceksin” gibi okulu sevdirici ve okula gitme isteğini arttıracak cümleler kurun.
Okul döneminde uymasını istediğiniz uyku-yemek düzenini okullar açılmadan uygulamaya başlayın. Zaten yeni bir “okul” sürecine ayak uydurmaya çalışacak çocuğun aynı anda evde de “yeni kurallar” sürecine ayak uydurmasını beklemek onu zorlayacak ve hatta korkutacaktır. Bu sebeple okullar açılmadan yeni kurallara alışmasını sağlayacak çocuğunuzun üstündeki yükü de bir nebze daha hafifletebilirsiniz.
Çocuğunuzun kurallara uymasını istiyorsanız önce siz uyun. Okul günlerinde gereksiz tatiller vermeyin, çocukları saatinden sonra okula göndermeyin veya ders bitmeden okuldan almayın. Özellikle okulun ilk günü çocuğunuzu okula göndererek ilk gün şaşkınlığını arkadaşlarıyla aynı anda yaşamasını sağlayın. Böylece kendisini yalnız hissetmeyecektir. Ancak çocuk yalnız hissetmesin diye onu ilk gün okula kalabalık eşliğinde götürmeyin. Yanında bir veya en fazla iki yetişkinin olması yeterlidir.
Çocuğunuz yorulacağı bir okul sürecine başlamış olabilir ve siz de anne-babası olarak çocuğunuz yorulacağı ve belki de zorlanacağı için üzülüyor olabilirsiniz. Ancak bunu çocuğunuza yansıtmamalısınız. Ona zorunda olduğu için okula gittiği mesajını vermek yerine okula gitmenin güzel, faydalı ve eğlenceli olduğu mesajlarını verin. Ayrıca;
-Çocuğunuz okuldan korktuğu için karın ağrısı, mide bulantısı gibi şikayetlerde bulunabilir. Bu şikayetler sebebiyle okula göndermezseniz, onun bu davranışı pekiştirmiş ve bunun okuldan kaçmanın yolu olduğunu öğretmiş olursunuz.
-Çocuğunuza gereksiz ve uzun tatiller vermeyin. Gereksiz tatiller çocuğu rahatlatmaktan çok okuldan soğutacaktır.
Son olarak anne-babalar, öncelikle çocuğunuzun okula gitmesine siz hazır olmasınız. Bu konuda sizler ne kadar endişesiz ve hazır olursanız çocuğunuz da o kadar rahat bir şekilde okul sürecine başlayacaktır.
Yeni okul döneminin herkese başarı ama öncesinde mutluluk getirmesini dilerim.