Anasayfa / Yazarlar / Aslıhan Meral / SINAV KAYGISI VE BAŞ ETME YOLLARI

SINAV KAYGISI VE BAŞ ETME YOLLARI

Aslıhan Meral

Günlük hayatta her bireyin hemen her konuda yaşayabileceği olağan bir durumdur kaygı. İşleri yetiştirmekten tutun, akşam ne yeneceğine kadar her durumda kaygı yaşanabiliyorken öğrencilerin sınav kaygısı yaşamamaları beklenemez. 

Öğrencilerin sınavlar veya dersler hakkında yaşadıkları orta düzey diyebileceğimiz kaygı, onları daha çok çalışmaya, soruları daha dikkatli çözmeye yönlendirebilir. Gelecek kaygısı ile de ilişkilendirebileceğimiz bu sınav kaygısı, öğrencileri kendilerine hedefler koymaları ve bu hedeflere ulaşmak için bir plan yapmaları konusunda da motive edebilir. İdeal olmayan kaygı düzeyinde ise öğrenci bilgileri öğrenme safhasında ketlenebilir, çalışmaktan ve hatta geleceğe yönelik adımlar atmaktan da kaçınabilir. Peki, ideal olmayan sınav kaygısı nedir ve nasıl baş edilir?

Sınav sırasında veya sınav bahsinin geçtiği anlarda aşırı heyecanlanma, huzursuzluk hissi; bilgilerin bir türlü akılda tutulamaması veya sınavda bildiği konuyu unutma; soruyu yanlış okuma, yanlış yorumlama; ders çalışmaktan kaçma, sürekli erteleme; panik, gerginlik, sinirlilik, kendine güvensizlik gibi belirtiler sınav kaygısından kaynaklanabilmektedir.

Tüm bunlarla baş etmek için ise;

• Öncelikle öğrencilerin yaşadıkları “kaygı” durumunu iyi anlamaları gerekir. Neden bu belirtileri yaşadıklarının ve sonucunda ne olduğunun hem öğrenci hem de ailesi ve öğretmenleri tarafından bilinmesi, yani “farkındalık”, bunlarla baş etmenin ilk adımıdır.

• Öğrenci çok iyi bildiği bir konuyu sınavda yapamadığında bu durumun ‘konu eksiğinden’ değil ‘sınav kaygısından’ kaynaklandığını bilirse, var olan kaygısına bir de “konuları yetiştirememe” endişesi eklenmeyecektir. Doğru teşhis doğru çözümler getirir.

• Bilinmeyen her şey daha çok kaygı yaratır. Sınav hakkında ne kadar çok bilgi ve deneyim sahibi olunursa o kaygı o kadar azalacaktır. Bu sebeple öğrencilerin gerçek sınav şartlarında (gerçek süreyle, sınıf ortamında, kurşun kalemle ve bir şişe suyla) çok sayıda deneme çözmesi işe yarar bir yöntemdir. Böylece girdiği gerçek sınav “çözülen onlarca sınavdan sadece biri” olarak algılanabilir.

• YGS, LYS, KPSS, YDS gibi sınavlara neden girildiği, nasıl bir sonuç hedeflendiği, sonuca ulaşırsa nasıl bir yol izleneceği, ulaşamazsa nasıl bir yol izleneceği somutlaştırılabilir. Bir tablo şekilde yazılarak yapılabilecek bu somutlaştırmayla sınav dönemi korkutuculuğunu biraz daha yitirecektir. Bunu yaparken istenilen hedefe ulaşılamaması durumunun bir felaket olmayacağı da açıkça belirtilmelidir.

• Kaygının büyük bir kısmı sınav sürecini doğru yönetememekten oluşur. Planlı bir çalışma düzeni kontrollü ilerlemeye, bu da kendine daha çok güvene yol açacaktır. Tabii bu kontrol öğrencide olursa… Öğretmenler ve aileler sorumluluğu öğrencinin almasına izin vermeli, iyi veya kötü her sonucun da öğrencinin elinde olduğu benimsetilmelidir.

• Öğrenme sürecinde bilgilerin içselleştirilerek öğrenilmesi, akılda tutmayı ve gerektiğinde hafızadan geri getirilmesini iyileştirecektir. Bunun için öğrenilen her bilgi daha önce öğrenilmiş, iyi bilinen diğer bilgilerle bir şekilde ilişkilendirilerek öğrenilebilir. Bunun için en iyi yol günlük hayattan konularla bağdaştırmaktır.

Son olarak; hiçbir sınavın öğrencinin kişiliğini, kişisel başarısını, zekasını ve beceri düzeyini belirlemeyeceği; yalnızca bilgi düzeyini ve bilgilerini kullanabilme başarısını ölçeceği mutlaka hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır.

Soru ve görüşleriniz için iletişim; psk.aslihanmeral@gmail.com

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …