Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / Savaş mı barış mı?

Savaş mı barış mı?

Suriye’deki gelişmeler ve iç savaş, dünya devletlerinin de gündeminde. Ortadoğu bir petrol bataklığı. Petrolün kokusunu alan kenarından, ortasından Suriye’deki iç savaşın arkasında, önünde ve Rusya gibi içinde bulunuyor.

Rusya uçağının düşürülmesinden sonra; IŞİD değil; daha çok Türkmenler’e yönelen saldırılarda bulunmakta. Karizmasının çizilmesini hazmetmesi zor. Türk yetkililer de diplomatik dili aşan sözlerle yarayı azdırıyor görünüyor.

Şem kapılarına dayanan muhalifler; Rusya’nın Esad güçlerine verdiği destekle kazandıkları alandan geri çekilmeye devam etmekteler. Muhaliflere yardım kapıları kapanmış olduğundan mücadele etmeleri zorlaşıyor.Dün Esad’ın gitmesini isteyen ABD ve Avrupa şimdi Esad’ın yanında, görünüyorlar. Türkiye’yi de yalnız bırakmıyorlar. İkiyüzlü devletler siyaseti. Hiçbir devletin bir diğerine güvenerek, stratejik ortağız diye yola çıkmamak gerektiğini, Suriye’deki oluşumu çok güzel ortaya koydu.

Türkiye sınırına yakın alanın bir bölümünü “KIRMIZI ÇİZGİ” olarak belirlediğini bu sahanın yerleşkelerin dışında hiçbir gücün girmesine izin vermeyeceğini dünyaya ilan etti. Kürt YPF güçleri ilan edilen çizgiyi aşmaları bardağı taşıran damla olmaktan da çıkarak; Türk Devletine de meydan okumaları, Türk Silahlı güçleri YPG mevzilerine fırtına obüsleri ve toplarla ateş açarak PYD-YPG güçlerine zayiat verdikleri YPG’nin durdurulduğu tespit edilmiş. Bu arada Nato, Avrupa Birliği, ABD, Birleşmiş Milletlerden ses başka türlü çıkıyor. Türkiye ateşi kessin. Rusya, Esad ve YPG çoluk-çocuk demeden masum insanları katletmeye devam ediyorlar. Onlara bir şey diyen yok.

Güvendiğimiz güçlü ortağımız Amerika, PYD-YPG’nin Rusya ile birlikte destekçisi ve PKK uzantısı olan PYD-YPG’yi terör örgütü olarak görmediğini ilan ediyor. Türkiye bir yalnızlığın içinde teröristler Tel Rıfat’ı almışlar. Azez’i kuşatmışlar. Uçaklarımız Suriye sınırına geçemiyor. Fırat’ın batısı terör işgaline uğrarsa; sınırlarımıza yüzbinleri aşan göç dalgası vuracaktır. Siyasilerimiz savaşa girmeden bu işin içinden nasıl çıkılacağını da bulurlar inşallah.

Bu habere de bakabilirsiniz

ARABULUCULUK SÜRECİNE İLİŞKİN ESASLAR

Yeni bir soluk olarak hayatımıza giren arabuluculuğa ilişkin bazı önemli noktaları, soru cevap şeklinde paylaşmaya …