Anasayfa / Yazarlar / Mustafa Ertaş / Herşeye rağmen mutlu bir Türkiye insanı

Herşeye rağmen mutlu bir Türkiye insanı

Mustafa Ertaş

Ülkemizde insanların sorunsuz ve mutlu yaşadıklarını basından izlemiş ve bunu duymaktan büyük bir haz ve memnuniyet duymuş olmak huzur veriyor.

Savaştan kaçıp ülkemize sığınan üç milyona yaklaşan Suriyeli, terör belasından usanıp evlerini barklarını terkedip kaçan Güneydoğu halkımız, ne de mezhep ayırımı, partisel kavgalara, yokluk, fakirlik , adaletsizlik, ayırımcılık gibi günlük siyasi kavgalar halkımızın huzurunu, rahatını, yaşamını etkilememiş görünüyor. Ne güzel.

Türkiye İstatistik Kurumu yaptığı bir araştırmayı yayınlıyor. Vatandaşa sorduğu soru: “2015 yılı geçti. Bu ülkede yaşıyorsunuz. Hayat devam ediyor. Ekonomi, iç politika, dış politika, terör, asayiş, eğitim. Bunlar sizin hayatınızı etkiliyor. Acaba bütün bunların rüzgarında mutlu musunuz=” Alınan cevaplar Her yüz kişiden 56’sı çok mutluyum. 32’sin orta karar mutluyum diyor. Yüz kişinin sadece 11’i mutsuz olduğunu ifade ediyor.

TÜİK’in gene “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” verilerine göre; sağlık da yüzde 68 mutlu. Sevgide mutluluğun payı yüzde 15, başarının payı yüzde 6, paranın payı yüzde 4, işsizliğin payı mutluluğu hiç etkilemediği görülüyor. İşsizliğin mutlulukta payı yüzde 2 gibi çok düşük. 

18-24 yaş arasındaki gençler en mutlu olanlar. İlkokul eğitimi almış her vatandaşımızın yüzde 54’ü mutlu.

Üniversite mezunlarında mutluluk oranı yüzde 60. Devlet hizmetlerinde; sağlık, sosyal hizmetler, eğitim, adliye, ulaşım ve asayiş gibi hizmetlerden her üz kişiden 58’i memnun olduğun bildiriyor.

Türk İş’in yeni bir açıklaması  var. Açlık sınırını 2.400 TL olarak gösteriyor, halkın büyük bir sıkıntı ve bunalımda olduğu sonucuna varıyor. İnsanın Devlet kurumu TÜİK’e mi, en büyük işçi kuruluşu Türk İşe’mi inanması ikilemi ile karşı karşıya kaldığı bir çıkmaz. Bizler en iyisi BAŞKANLIĞIN faydalarını konuşalım.

Bu habere de bakabilirsiniz

ARABULUCULUK SÜRECİNE İLİŞKİN ESASLAR

Yeni bir soluk olarak hayatımıza giren arabuluculuğa ilişkin bazı önemli noktaları, soru cevap şeklinde paylaşmaya …