Anasayfa / Yazarlar / Serhat Akyol / Dolar Ne Olacak?

Dolar Ne Olacak?

Serhat Akyol

Dünyada petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi hatta son on yılın dip fiyatlarını görmesi bir bakıma gelişmekte olan ülkeler arasında İlginin Türkiye’ye yönelmesine sebep oluyor.

Yılbaşından bu yana Dolar karşısında ılımlı bir seyir gösteren Türk Lirası, özellikle geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon oranlarının beklenin altında çıkması ile birlikte Dolar karşısında yeniden değerlenmeye başladı ve haftayı ¨ 2,93 seviyelerinde kapattı.

Peki, bundan sonraki dönemde Türk Lirasının Dolar karşısındaki seyri ne yönde olur ve yatırımcı nasıl pozisyon almalıdır? Birlikte değerlendirelim.

Dünya genelinde Dolarda yaşanan değer kaybının en büyük sebeplerinden bir tanesi olarak FED’ den beklenen faiz artışının ertelenmesini gösterebiliriz. Hatta bu yıl FED’ den dört kez artış açıklaması beklenirken bu yalnızca iki artış beklentisine indi. Bu da kısa vadede Dolar’da bir değer kaybına sebep oldu. Ancak orta vadede düşünülecek olursa özellikle FED den gelecek faiz artırımları ile Dolarda yukarı yönlü hareketin yeniden başlayacağı kanısındayım. 2016 yılının ikinci altı ayında özellikle Dolar yeniden Türk Lirası karşısında yükselişe geçecek ve yeni tavan değerleri test edecektir.

Bunun yanı sıra, Türkiye’nin gelişmekte olan ülkeler arasında yüksek faiz getirisi olan bir ülke konumunda olması da bu dönemde Türkiye ye olan yatırımları artırıyor. Ayrıca petroldeki ucuzlama ve Çin’deki yavaş büyüme hızı da Dünya genelinde yatırımcıyı endişelendiren bir konu. Enerjideki bu düşüş Türkiye için bir avantaja dönüşüyor. Neticede petrole ödenen doların azalması ülkeden daha az doların çıkacağı anlamına geliyor. Bu noktada Çin’deki dalgalanmalardan çok fazla etkilenmeyen Türk Lirası için Merkez Bankasının olumlu politikaları, başarılı faiz ve likidite adımlarını da söylemeden geçemeyeceğim.

Türkiye’deki ocak ayı enflasyon oranlarına bakacak olursak, beklentilerin epey üzerinde oluştuğunu göreceğiz. Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 1.70 olan piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 1.82 olarak açıklandı. Yıllık bazda ise bir önceki aya göre artış göstererek yüzde 9.58’e yükseldi. Bu durumda piyasalar Merkez Bankasının dik duruşunun devam edeceğini ummaktadır. Beklentiler de bu önde oluşuyor. Yani piyasada Merkez Bankasının faiz artırım hamlesinin olacağı beklentisi var ve bu da Türk Lirası üzerinde ılımlı bir hava yaratmaktadır.

Fed’in mart ayı toplantısından da faiz artırım kararının çıkmayacağı beklentisi yükselmektedir. Bu durumda dolarda kayıpların yaşanması normal karşılanabilir. Bunun sebepleri, Küresel ekonomideki zayıflama, Petrol fiyatlarındaki düşüş ve Doların zaten güçlü olmasıdır. Ayrıca cuma günü yapılacak olan açıklama ile ABD istihdam rakamlarını öğreneceğiz. Bu değerlerde Fed’in faiz kararında etkili olacaktır.

Sonuç olarak geçtiğimiz hafta 2,95 destek noktasını kıran Dolar da satışları izledik. Yeni destek noktasının 2,92 seviyeleri olduğunu düşünüyorum. Bu seviyenin altında bir fiyatlama gerçekleşirse satışların devam etmesi muhtemel olacaktır. Bu durumda 2,90 seviyelerine kadar dolar’daki düşüşün devam edeceği tahmin edilmektedir. Aslında kısa vadede kurda düşüş yaşansa da orta vadede kurun yükseleceği kanısındayım ve kısa vadede kur 2,87-2,90 seviyelerini görürken yılın ikinci altı ayında kur tahminim 3,20-3,30 aralığındadır.

Bu habere de bakabilirsiniz

HEMŞİRELER GÜNÜ

HAMİDE YÜCEL Sevgi ,şefkat, hoşgörünün simgesi haline gelen ve Modern hemşireliğin kurucusu  Florence Nightingale ‘in …