Anasayfa / EKONOMİ / IPARD II I. ÇAĞRIDA PROJE TUTARI 43 MİLYON TL

IPARD II I. ÇAĞRIDA PROJE TUTARI 43 MİLYON TL

şükrü nazlı 2

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü IPARD II programı I. Çağrıda 43 Milyon TL tutarında proje kabul etti.

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü’nün IPARD I kapsamında desteklediği yaklaşık 110 milyon TL tutarındaki yatırımlarının ardından IPARD II programı ile çıkmış olduğu I. Çağrı ilanı ile hayvancılık sektöründen 43 Milyon TL tutarında proje kabul etmiş bulunduğunu bildirdi.

Nazlı, 18 Aralık 2015 tarihinde çıkılan IPARD-II programının 1. Çağrısında 6 adet süt üreten tarımsal işletme, 10 adet et üreten tarımsal işletme ve 4 adet kanatlı eti üreten tarımsal işletme projesi alınmıştır. Toplam 20 adet projenin yatırım tutarı 43.099.307,67 TL olup verilecek hibe tutarı 29.195.757,47 TL’dir. Son 2 yıldır almış oldukları proje tutarını iki katına çıkararak hızlı bir ilerleme kaydeden Kütahya İl Koordinatörlüğü başta TKDK Kütahya İl Koordinatörü İhsan Kaymak olmak üzere tüm Kütahya İlimize yapmış oldukları katkıdan dolayı TKDK ailesini tebrik eder çalışmalarının devamını dilerim” ifadelerini kullandığı açıklamasında şunlara dikkat çekti:

“Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme kapsamındaki yatırımlarda bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık ve balın üretilmesi, işlenmesi ve pazarlanması, kırsal turizm ve rekreasyonel faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji tesisleri en az 5.000 en fazla 500.000 Avro uygun harcama tutarındaki yatırımlar  %65 hibe oranı ile desteklenecektir.

Bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi kapsamında süs bitkisi, tıbbi ve aromatik bitki, mantar, fide ve fidan, çiçek soğanı ve misel üretimine yönelik traktör hariç makine ekipman ve-veya seraların kurulumuna destek verilecektir. Arıcılık sektörü için canlı hayvan hariç kovan alımı, bal süzme ekipmanlarının temini ve arıcılık için gerekli ekipmanlara destek verilecektir. Zanaatkarlık ve yöresel ürünlerimizin üretimi için inşaat ve makine ekipman harcamalarına destek verilecektir. Kırsal turizm faaliyetleri yatırımın kırsal alanda olması şartıyla butik otel, apart otel, bungalov evlerinin kurulumuna 25 oda sayısını geçmeyecek şekilde destek verilecektir. Ayrıca bu kapsamda cafe , restoran, fırın, yüzme havuzu vb. yapıların inşa edilmesi de desteklenecektir. Su ürünleri yetiştiriciliği kapsamında alabalık, sazan, kerevit gibi su ürünlerinin yıllık 10-200 ton arasında üretimine destek verilecektir. Makine parklarının kurulumu kırsal alanda olma şartıyla tarımsal makine kiralama ve tamir atölyelerini şahıslar, 1163, 1581, 5200, 5996 or 6964 sayılı kanunlar kapsamındaki üretici örgütleri, kooperatifler ve birlikler başvuru yapabileceklerdir

Bundan sonraki süreçte tüm üreticilerimizi %65 oranında verilecek hibe oranından daha fazla yararlanabilmeleri için proje üretmelerini gönülden arzuluyor, tüm çiftçilerimizi yatırım yapmaya davet ediyorum.”

 

Bu habere de bakabilirsiniz

KÜTAHYA KADIN KOLLARI, HER HAFTA YAŞLILARLA BULUŞUYOR

Türk Kızılay Kütahya Kadın Kolları yönetim kurulu üyeleri, mahallelerdeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılara moral …